Štvrtok 30.05.2024
Dnes má meniny 
Ferdinand
°C
26.01.2016 10:00

V Topoľčanoch sa zvýšia viaceré mestské poplatky. Čoho sa zmeny týkajú?


Vzrastie daň z odpadov či nehnuteľností. (Foto: Wikimedia Commons)


Obyvateľov mesta Topoľčany čaká v novom roku zmena. Tá sa týka hneď niekoľkých bodov. Ako informoval primátor mesta Topoľčany, Peter Baláž, Topoľčanci si priplatia nielen za komunálny odpad, ale aj za daň za psa, daň z nehnuteľnosti či za sociálne služby, ktoré sú poskytované mestom.


Kým v minulom roku obyvatelia za komunálny odpad zaplatili 24 eur na osobu, v novom roku zaplatia o jedno euro navyše. Zvýšený poplatok odsúhlasili mestskí poslanci, ktorí ako dôvod uvádzali nedostatočné finančné pokrytie výdavkov, ktoré boli vynaložené na zber, separáciu a následnú likvidáciu komunálneho odpadu. Baláž uvádza, že v meste sa v súčasnej dobe buduje stojisko podzemných kontajnerov. Tie objemovo nahradia hneď niekoľko zberných nádob, ktoré pomôžu udržať poriadok najmä v okolí sídlisk. Mesto ich plánuje v ďalších mesiacoch vybudovať ešte niekoľko.

Mesto si zvýši príjmy v porovnaní s minulým rokom o 17.000 eur. Dôvodom je zvýšenie sadzby na 0,170 €/m2. Zvyšovanie dane z nehnuteľností však bude pokračovať aj v budúcich rokoch, a to najmä pre prekročenie minimálnej a maximálnej sadzby daní, ktorá je stanovená pre fyzické a právnické osoby.

Zmeny sa týkajú aj občanov, ktorí využívajú sociálne služby poskytované mestom. Až 76 % z týchto financií je dotovaných mestom, pričom sadzba za takéto úkony sa nemenila už niekoľko rokov. Poplatok sa zvýši o 0,20 centov, a to z 1,10 na 1,30 eura za hodinu.

Výška dane za štvornohého miláčika sa nezmenila od roku 2008. S príchodom roku 2016 sa však poplatok za psa mení. Majitelia alebo držitelia psa, ktorí bývajú v rodinných domoch, zaplatia mestu 12 eur, obyvatelia panelákov a obytných domov zaplatia 36 eur.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.05.2024
Poriadok v Hurbanove zabezpečujú aj Miestne občianske a preventívne služby
Od mája v Hurbanove opäť fungujú Miestne občianske a preventívne služby. Dve štvorčlenné hliadky budú na území mesta dohliadať na dodržiavanie pravidiel občianskeho spolunažívania a prispievať k zníženiu kriminality, informovala radnica. Projekt potrvá do októbra 2026.
viac
23.05.2024
Školská inšpekcia zverejnila informácie týkajúce sa základných umeleckých škôl
Pätina elokovaných pracovísk kontrolovaných ZUŠ nie je zaradená v Sieti škôl a školských zariadení SR
viac
24.05.2024
Začínajú sa Dni mesta Zvolen, trvať budú dva dni
Pod Pustým hradom sa v piatok začínajú Dni mesta Zvolen 2024, na námestí budú trvať aj počas soboty (25. 5). Súčasťou programu budú umelecký súbor Lúčnica, jarmok tradičných remesiel i diskotéka pod holým nebom.
viac
24.05.2024
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na ich recykláciu
Na Slovensku chýba dostatok použitých sklenených fliaš na recykláciu. Dôvodom je aj to, že sklo končí v komunálnom odpade. Vyplýva to z vyjadrenia spoločnosti na recykláciu obalového skla Vetropack Nemšová a jej generálneho riaditeľa Borisa Sluku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %