Štvrtok 03.04.2025
Dnes má meniny 
Richard
°C
07.03.2016 08:00

V Tatranskom národnom parku žije čoraz menej vlkov


Majestátnych vlkov na Slovensku ubúda. (Foto: tasr)


V posledných rokoch početnosť vlka dravého na území Tatranského národného parku (TANAP) nedosahuje ani polovicu z optimálneho stavu. Terénni pracovníci Správy TANAP-u čoraz častejšie evidujú len málopočetné vlčie svorky, ktoré sú väčšinou bez vyvedených mláďat. Žiť by ich tu malo len okolo 30.


"V Tatrách trvale žije asi päť vlčích svoriek a súčasťou ich rozsiahlych teritórií sú aj kotliny v podhorí a prihraničné oblasti Poľska. Jedna vlčia svorka využíva územie väčšie ako 200 štvorcových kilometrov. Za normálnych okolností by malo jednu svorku tvoriť päť až sedem jedincov vrátane mláďat v prvom roku života," uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Doplnil, že vlk dravý je v TANAP-e pôvodným živočíchom. Je vrcholovým predátorom a jeho význam spočíva najmä v tom, že lovením svojej koristi, ktorou je v našich podmienkach hlavne jelenia a diviačia zver, udržiava jej primeranú početnosť a vykonáva nespochybniteľný selektívny, regulačný a zdravotný výber. "Svojou prítomnosťou a aktivitou zabraňuje koncentrácii raticovej zveri, čím nepriamo znižuje vznik rozsiahlych škôd, ktoré spôsobuje táto zver na mladých lesných porastoch a na poľnohospodárskych plodinách. Jeho nemenej zanedbateľný význam je aj v tom, že na jeho koristi sa následne priživujú aj iné druhy šeliem a dravé vtáky," vysvetlil.

Môžu na nich poľovať

 

Vlastné územie Tatranského národného parku je zaradené medzi územia európskeho významu, kde je predmetom ochrany aj vlk. Je celoročne chráneným druhom. "Neplatí to však už v ochrannom pásme TANAP-u, ktoré tvorí podhorie Tatier, kde sa môže v rámci pridelených kvót na vlkov legálne poľovať v čase od 1. novembra do 15. januára," povedal Majko. Za posledných šesť rokov bolo v ochrannom pásme TANAP-u poľovníkmi legálne ulovených 31 vlkov, čo v praxi znamená likvidáciu celej tatranskej vlčej populácie. Uvoľnený priestor len veľmi pomaly a postupne vypĺňajú migrujúce mladé vlky, ktoré do Tatier prichádzajú z iných oblastí, najmä z Poľska, kde je vlk na celom území celoročne chráneným druhom. "Úsilím Správy TANAP-u je trvalé vylúčenie odstrelu vlka dravého v celom území národného parku, vrátane ochranného pásma," uviedol Majko. Doplnil, že chcú dosiahnuť aj zrušenie legislatívne uplatňovanej náhrady škôd spôsobených vlkom na poľovnej raticovej zveri a zachovanie súčasnej územnej ochrany vlka v 20 kilometrovej ochrannej zóne v oblasti celej poľsko-slovenskej štátnej hranice.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.03.2025
ZMOS žiada vládu a parlament, aby opravili chybu v novom stavebnom zákone
Nový stavebný zákon so sebou prináša mnohé zlepšenia, avšak v oblasti súvisiacej legislatívy v gescii MŽP SR obsahuje jednu obrovskú chybu v prospech developerov a na úkor samospráv, keďže došlo k skrytému zrušeniu finančnej náhrady za výrub stromov v prospech developerov.
viac
27.03.2025
Pracovné stretnutie troch regionálnych združení
Tri regionálne združenia: ZMO, región JE Jaslovské Bohunice, Regionálne združenie miest a obcí Stredného Považia a Regionálne združenie obcí Podunajskej oblasti sa stretli na dvojdňovom pracovnom stretnutí Spoločne pre regióny.
viac
27.03.2025
Východoslovenské kraje pokračujú v spolupráci v cestovnom ruchu
Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj, zastúpené krajskými organizáciami cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a Košice Región Turizmus, už druhý rok prinášajú na slovenskú turistickú scénu spoločnú značku Východ.
viac
26.03.2025
S Úradom pre územné plánovanie a výstavbu k aplikácii nového stavebného zákona
V priestoroch Kancelárie ZMOS sa uskutočnilo spoločné rokovanie vedenia Združenia miest a obcí Slovenska a Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Témou bolo najmä praktické zavádzanie nového stavebného zákona do praxe, ktorý nadobúda účinnosť 1. apríla 2025.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa