Ilustračná snímka
V Ľubovnianskom skanzene včera (30. júna) otvorili novú expozíciu. Návštevníci si ju môžu pozrieť v jednom z objektov múzea ľudovej architektúry, a to v drevenici z Jarabiny. Expozícia prináša pohľad na tradičnú obyčajovú príležitosť - na zimné priadky.
Múzeum ľudovej architektúry pod hradom Ľubovňa, ktoré je jedným z najmladších na Slovensku, si v toto leto pripravilo novú časť expozície. Otvára sa v zrubovom trojpriestorovom dome s gánkom, ktorý v roku 1930 postavil v rusínskej obci Jarabina Vasiľ Jaseník. Expozícia má oficiálny názov Orjabinsky večirky a približuje, ako prebiehali pravidelné zimné stretnutia slobodných dievčat z jednej vrstvy v jednom dome – tzv. kúdeľnej izbe, kde priadli. Sprístupnenie expozície je naplánované dnes 30.6. o 17-ej hodine. Súčasťou jej otvorenia je aj vystúpenie speváckej skupiny Poľana z Jarabiny
Čas priadok, ktorý trval od novembra do jari po fašiangy bol zameraný nielen na pradenie, ale aj vyšívanie, spievanie, tancovanie či rozprávanie strašidelných príbehov. Dievčatá obvykle priadli čistú konopnú alebo ľanovú priadzu. V ich chyžke nechýbali praslice s pradivom a kolovrátkami, ale aj masky, do ktorých sa dievky občas zahaľovali. Večierky sa po príchode mládencov končili zábavou mládeže, návštevami a hrami.
Charakter jednej z najzložitejších a najzdĺhavejších domácich prác žien v minulosti, spracúvanie ľanu na osobné, hospodárske i bytové tkaniny, ktoré zaniklo v 40. – 50. rokoch 20. storočia, dokumentuje aj expozícia Orjabinsky večirky v Ľubovnianskom skanzene.