Streda 23.09.2020
Dnes má meniny 
Zdenka
°C
04.07.2019 09:05

V Šamoríne obnovia židovský cintorín s podporou TTSK


V židovskom cintoríne v Mliečne sa nachádzajú aj pamiatky niekdajších obyvateľov Šamorína, ktorý zahynuli v koncentračnom tábore Auschwitz. Mesto Šamorín.


Židovský cintorín v Šamoríne budú revitalizovať z finančných prostriedkov Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) v hodnote približne 28-tis. eur. Išlo o výzvu na podporu projektov regionálneho rozvoja, pričom obnovu by chceli zrealizovať ešte tento rok.


Informoval o tom primátor Šamorína Csaba Orosz.  „Minulý týždeň to bolo vyhodnotené a odsúhlasené. Dostali sme financie na obnovu oplotenia a vyčistenie cintorína, pretože bol veľmi zanedbaný. Viac ako desaťročie sa o cintorín nikto nestaral. V časti Šamorín – Mliečno je väčší židovský cintorín, ktorý sme za mestské peniaze vyčistili, ale o túto mestskú časť sa nikto nestaral dlhé roky. Cintorín by sme chceli otvoriť a zachovať jeho dôstojnosť,“ doplnil primátor.       

Najstarší hrob na spomínanom cintoríne pochádza z roku 1898, posledný pohreb sa na tomto mieste konal v roku 1944. Preto sa tu nachádza iba 56 náhrobkov, z toho 17 patrí ruským vojnovým zajatcom židovského pôvodu, ktorých na cintoríne pochovali počas prvej svetovej vojny.       

V rámci revitalizácie cintorína išlo o jeden z najlepších projektov, ktoré poslanci TTSK schválili. Výzva bola spustená prvýkrát práve v tomto roku. Komisia zložená z poslancov zastupiteľstva a nezávislých odborníkov posudzovala spolu 46 žiadostí. Osemčlenná komisia hodnotila nezávisle od seba každú žiadosť osobitne v elektronickom systéme a na základe prideleného bodového hodnotenia všetkých hodnotiteľov bolo zostavené poradie projektov. Celkovo bolo podporených 21 projektov v hodnote 500.000 eur.

Okrem  revitalizácie židovského cintorína v Šamoríne podporil TTSK napríklad rekreačnú oblasť pri Kunovskej priehrade, Nyaryiovský kaštieľ v Sobotišti, kde sa budú predávať regionálne produkty, obnovu lesnej železnice na Katarínke, Vydranské farmárske trhy a ďalšie projekty na podporu cestovného ruchu.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2017
Na pokračovanie obnovy zvonice získalo mesto dotáciu 29 000 eur
V Spišskej Belej pokračujú v rekonštrukcii renesančnej zvonice na námestí z roku 1598. Vlani na pamiatke kompletne zrekonštruovali strechu.
viac
25.01.2018
Pokračuje obnova strechy kasárenskej budovy
V nadchádzajúcom jedenapolročnom období môže Komárno počítať s finančnou pomocou vo výške viac ako pol milióna eur na pokračovanie opravy strechy kasárenskej budovy v Pevnosti.
viac
03.09.2018
V Šamoríne obnovujú Mestský vlastivedný dom, na ktorý kraj vyčlenil dotácie
V meste Šamorín obnovujú Mestský vlastivedný dom, na ktorý Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyčlenil dotácie vo výške 159.000 eur. Ide o významnú investičnú akciu.
viac
18.05.2020
Obec plánuje obnoviť hrad s vyhliadkou na veži cez eurofondy
V obnove hradu Slanec chce rovnomenná obec v okrese Košice-okolie pokračovať s využitím eurofondov. O nenávratný finančný príspevok v sume zhruba 250 000 eur požiadala v rámci cezhraničného projektu, aktuálne čaká na jeho schválenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.91 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.33 %