Nobelovo námestie v Petržalke. Snímka zdroj: (petrzalka.sk).
Plechovky, plastové fľaše, cigaretové ohorky či alobalový odpad, ale aj odpadové rúry a zničené časti rôzneho nábytku, najmä políc a skríň.
Aj to sa podarilo vyzbierať v rámci nedeľnej (9. 5.) upratovacej akcie dobrovoľníkom z radov obyvateľov, zamestnancov úradu a poslancov na Nobelovom námestí v bratislavskej Petržalke. Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
„Pri zisťovaní potrieb verejnosti cez dotazníkový prieskum sme zaznamenali zvýšenú nespokojnosť Petržalčanov s čistotou a poriadkom na Nobelovom námestí a verejné upratovanie sme zorganizovali práve s cieľom zapojiť miestnu komunitu,” priblížila Halašková. Samospráva verí, že touto aktivitou inšpirovali aj druhých, aby sa o svoje okolie viac zaujímali a starali.
Prieskum vznikol v rámci projektu participácie o podobe Nobelovho námestia. Svoje názory, postrehy či vízie môžu obyvatelia vyjadriť vyplnením interaktívneho dotazníka. Zverejnený je na webovej stránke www.nobelovonamestie.sk. Cieľom je zistiť potreby tých, ktorí v danom priestore bývajú, pracujú alebo sa v ňom nejakým spôsobom pohybujú. Zistenia budú slúžiť miestnemu úradu ako podklad na komplexnú revitalizáciu celého priestoru.
Nobelovo námestie pôvodne vzniklo v druhej polovici 80. rokov 20. storočia v rámci výstavby bytových domov a infraštruktúry v miestnej časti Dvory. Súčasný názov nesie od 1. apríla 1991 podľa Alfreda Nobela, švédskeho vynálezcu dynamitu a zakladateľa Nobelovej ceny.
Na mieste súčasného Nobelovho námestia bol situovaný prakticky od vzniku mestskej časti pôvodný petržalský cintorín. Zrušili ho v 60. rokoch 20. storočia. Spomienkou a odkazom naň ostala gaštanová aleja vo východnej časti námestia. Západná časť námestia je zatrávnená, s niekoľkými vysadenými stromami. V roku 2020 pribudla aleja japonských sakúr. Pôvodne betónový povrch medzi týmito plochami bol po rekonštrukcii v roku 2004 zmenený na dláždený.