Piatok 21.01.2022
Dnes má meniny 
Vincent
°C
01.12.2021 08:00

V najbližších rokoch pribudne v Spišskom Podhradí niekoľko DSS


Spišské Podhradie.


V Spišskom Podhradí vybudujú na budúci rok nový Dom seniorov, ktorý poskytne klientom komunitnú formu bývania.


Primátor mesta Michal Kapusta uviedol, že nepôjde o jediný domov sociálnych služieb (DSS), ktorý pod Spišským hradom spustí prevádzku. "Počítame s tým, že sa začne stavať po zime. Nezisková organizácia (n.o.) VIVA kúpila od mesta areál bývalej školy na Prešovskej ulici. Existujúca budova sa prerobí na zázemie s administratívou, jedálňou, kuchyňou a práčovňou. V záhrade sa postaví nové krídlo so zelenou strechou, kde bude v bytových bunkách umiestnených 12 klientov," priblížil projekt Kapusta.

Finančné prostriedky získala n.o. z Integrovaného regionálneho operačného programu. Dotácia pokryje 85 percent z celkových nákladov. Zo zmluvy so zhotoviteľom vyplýva, že výstavba by mala stáť viac ako 735 000 eur. "Predpokladáme, že 30. júna by mohla byť stavba skolaudovaná," dodal primátor.

Mesto Spišské Podhradie neprevádzkuje žiadne zariadenie sociálnych služieb, na jeho území je však poskytovateľov týchto služieb viac. Zriaďovateľom DSS sv. Jána z Boha, kde je umiestnených približne 100 klientov, je Prešovský samosprávny kraj. V zariadení Spišskej katolíckej charity v Spišskej Kapitule je umiestnených 40 ľudí, n.o. Johanka prevádzkuje zariadenie pre 30 klientov a plánujú rozšíriť svoje služby o ďalších desať. "Súkromný investor má v pláne výstavbu ďalšieho zariadenia v novej lokalite Svätý Martin, kde by malo byť umiestnených 30 klientov. Na Komenského ulici sme predali rozostavanú školu a tam vzniká DSS sv. Štefana, kde by malo byť v priebehu troch rokov 160 prioritne imobilných klientov," doplnil Kapusta s tým, že v zariadeniach sociálnych služieb v meste by mali do štyroch rokov umiestniť dohromady cca 400 ľudí.

Primátor tieto aktivity víta a mesto v tomto smere podáva pomocnú ruku či už investorom, alebo neziskovým organizáciám. "Treba si uvedomiť, že sme lokalita zapísaná v UNESCO, takže tu sa nám nikdy nepodarí vybudovať priemyselný park. Na jedného klienta v DSS pripadá 0,8 zamestnanca, takže keď vytvoríme ďalších 200 miest pre klientov, prinesie to 180 pracovných príležitostí v rôznych odboroch od lekárov až po upratovačky. My sa v našom meste orientujeme predovšetkým na cestovný ruch, gastronómiu a sociálne služby," dodal primátor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2016
Na Spišskom hrade otvoria letnú sezónu predstavením mobilnej aplikácie
S heslom Budete sa u nás cítiť ako králi otvoria v nedeľu 8. mája letnú turistickú sezónu na Spišskom hrade. Pripravený je kultúrny program, špeciality z hradnej kuchyne, ale aj ukážky práce hradného kata. Počas otvorenia predstavia aj novú mobilnú aplikáciu.
viac
02.08.2017
Štyri erby na kontajnery so stromami vyrobia miestni študenti
Štyri kovové erby, ktoré budú krášliť kontajnery so stromami v centre Fiľakova, vyrobia miestni stredoškolskí študenti. Ako informoval primátor mesta Attila Agócs, spomínané kontajnery osadia na Hlavnej ulici v rámci revitalizácie zelene.
viac
30.08.2019
Spišské Podhradie si pripomína 770. výročie prvej písomnej zmienky
Mesto Spišské Podhradie si oslavami pripomína 770. výročie prvej písomnej zmienky. Trvajú od piatka a vyvrcholia v nedeľu 1. septembra.
viac
23.06.2020
Spišské Podhradie investuje do cestovného ruchu
Opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu sa postupne na Slovensku uvoľňujú a straty, ktoré vyvolali, počítajú aj samosprávy. Tie si však v súčasnosti uvedomujú, aký prínos by mohol mať cestovný ruch pre slovenské mestá a obce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %