Ilustračná snímka.
Vranovská samospráva v uplynulých dňoch na území mesta skúšobne rozmiestnila šesť uzatvárateľných 200-litrových nádob s technickou soľou, ktoré sú vybavené aj lopatkou na jej naberanie. Osadili ich v kopcovitých častiach mesta, a to na Okulke, Sídlisku 1. mája a na Viniciach.
"Slúžiť majú obyvateľom, ktorí takto môžu operatívne reagovať v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok, ako je napríklad poľadovica. Soľ môžu použiť napríklad na posypanie schodísk, parkovísk alebo chodníkov v blízkosti svojich obydlí," informovala TASR hovorkyňa radnice Eva Fedorňáková. Mesto na zakúpenie nádob vyčlenilo zo svojho rozpočtu 770 eur. "V prípade, že sa to osvedčí, nádoby s technickou soľou budú v budúcej zimnej sezóne rozmiestnené aj v iných častiach," doplnila.
Ako ďalej uviedla, údržbu a zjazdnosť miestnych komunikácií v zimnom období v meste vykonáva oddelenie verejnoprospešných služieb, ktoré má k dispozícii niekoľko kusov techniky. Vlani k nej pribudli aj nové stroje a vozidlá. "Mesto zakúpilo na úpravu chodníkov malý sypač s nadstavbou a radlicou a malotraktor s rozmetadlom a prednou radlicou, tiež nové ručné náradie a ručné rozmetadlá inertného materiálu. Koncom roka 2018 zakúpilo malotraktor, nadstavbu k sypaču so šípovým pluhom, zhrňovaciu radlicu a rozmetadlo posypovej soli," vymenovala hovorkyňa s tým, že do kúpy novej techniky v minulom roku investovali celkovo 63.000 eur.
Mesto zakúpilo 70 ton posypovej soli a 100 ton posypového štrku. "V závere minulého týždňa objednalo ďalších 50 ton posypovej soli," poznamenala Fedorňáková. Samospráva má podľa jej ďalších slov vypracovaný systém aj na údržbu peších komunikácií. Postupuje sa z centrálnych častí smerom k okrajovým. "Vo Vranove nad Topľou sú aj chodníky, ktoré nie je možné čistiť pomocou zakúpenej techniky. Tie sú čistené ručne, to zabezpečujeme pomocou vlastných pracovníkov a pomocou uchádzačov o zamestnanie na menších obecných službách alebo na aktivačných prácach," uzavrela.