Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
27.07.2022 09:30

V Malej Fatre objavili nový vtáčí druh na Slovensku


Lastovička skalná.


K vtáčím druhom na Slovensku pribudol úplne nový, doposiaľ nepozorovaný vták, lastovička skalná. O objav sa počas dovolenky v Malej Fatre postaral pracovník Správy Národného parku (NP) Slovenský kras Štefan Matis.


Nález je veľkým prekvapením, podľa zoológa Správy NP Malá Fatra Tomáša Flajsa ide o ornitologickú raritu roka na Slovensku.

"Počas turistického výstupu som spozoroval vtáka, akého som doposiaľ nikdy v živote nevidel. Vedel som, že pôjde o mimoriadny nález, ale kým som si ho nezdokumentoval a neoveril si informácie, nebol som si istý, že som prvý, ktorý môžem oznámiť toto pozorovanie," povedal Matis.

Vtáky sa podľa objaviteľa správali akoby hniezdili. Dospelé jedince lietali vždy na to isté miesto. V zložitom skalnom teréne ich nasledoval a zistil, že zalietavajú do jaskynného otvoru v skalnej stene. Nakoniec sa mu podarilo nájsť hniezdo a zdokumentovať dospelé jedince, ktoré lietali okolo neho. Vďaka dokázanému hniezdeniu na Slovensku týmto pribudol 230. hniezdiaci vtáčí druh.

K nálezu došlo na dovolenkovej turistike, preto bolo potrebné vrátiť sa na miesto s kvalitným technickým vybavením na zdokumentovanie objavu. To sa udialo v spolupráci s pracovníkmi Správy NP Malá Fatra a ďalšími odborníkmi. "To, že sa vôbec tento druh podarilo zdokumentovať a ukážkovo aj dohľadať, osobne považujem za malý zázrak a veľké profesionálne nasadenie kolegu, ktorý tohto nenápadného vtáka v náročnom teréne vďaka hlasu identifikoval a následne aj našiel hniezdo," skonštatoval zoológ zo Správy NP Malá Fatra.

Na mieste nálezu hniezdi jeden pár, ale pozorovali celkovo päť dospelých jedincov. Ako priblížil Flajs, boli aj náznaky druhého páru, toto sa ale nepodarilo potvrdiť. "Lokalitu s lastovičkou skalnou v Malej Fatre pôjdeme skontrolovať v najbližšie dni, nakoľko nás zaujíma výsledok hniezdenia," dodal.

Podľa dostupných informácií sa tento vtáčí druh vyskytuje v strednej Európe veľmi ojedinele. V Českej republike bol pozorovaný jeden exemplár v rokoch 2003 a neskôr 2005 a v Maďarsku dva exempláre v roku 2020. Lastovička skalná žije v teplejších oblastiach Európy od Ibérijského polostrova cez Stredomorie, na Strednom východe, v Himalájach až po čínske časti pohoria Ťan-šan a Altaj na východe. Hniezdny areál zaberá aj oblasti severnej Afriky a malú hniezdnu populáciu evidujú aj na Arabskom polostrove.

Matis zdôraznil, že nález je pre ornitologickú odbornú verejnosť senzáciou. "Prirodzenou súčasťou ochrany tohto nového druhu je aj utajenie presného miesta nálezu. Kolegovia z Malej Fatry budú lokalitu pozorne sledovať a dôsledne chrániť, aby sa nestala cieľom prílišného záujmu verejnosti a nežiadúcej zvýšenej návštevnosti," podotkol.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.09.2020
Život netopierov a ich význam v prírode priblíži Noc s netopiermi
So životom netopierov a ich významom v prírode sa môže verejnosť zoznámiť na podujatí Noc s netopiermi, ktoré sa uskutoční v piatok (4. 9.) od 19.00 do 21.30 h pri pozorovateľni Krajskej hvezdárne na Malom diele v Žiline.
viac
11.06.2021
V SR zaznamenali ázijského invázneho komára Aedes japonicus japonicus
Monitoring inváznych druhov komárov v roku 2020 odhalil nový druh aj na Slovensku. Ide o pôvodne ázijského komára Aedes japonicus japonicus. Výskyt tohto druhu neovplyvňuje iba biodiverzitu, no môže mať aj medicínsky dosah, pretože invázne komáre sú prenášače veľkého spektra patogénov.
viac
04.07.2023
Na Slovensku zahniezdil nový vtáčí druh - ibisovec hnedý
Na Slovensku zahniezdil nový vtáčí druh - ibisovec hnedý. Pribudol na Východoslovenskej nížine, priamo vo Vtáčom raji na Senianskych rybníkoch.
viac
06.12.2023
Malá Fatra sa rušiť nebude, slovenské vlky sa strieľať nejdú
Národný park Malá Fatra sa rušiť nebude. Vyhlásil to minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Zároveň odmietol, že by podpísal odstrel vlkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %