Vzdelávanie v spolupráci zo zamestnávateľmi má pripraviť žiakov na podmienky pracovného trhu. (Foto: Pixabay)
Od školského roka 2015/2016 majú prváci na dvoch krajských stredných školách možnosť vzdelávať sa v systéme duálneho vzdelávania.
S ďalšími zamestnávateľmi z rôznych odborov Bratislavský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ takmer šesťdesiatky stredných škôl, intenzívne rokuje. „Systém duálneho vzdelávania jedným z najlepších spôsobov, ako pripraviť študentov na požiadavky pracovného trhu. Dnes sme otvorili na dvoch stredných školách prvé triedy so žiakmi, ktorí majú garantovanú nielen prax počas štúdia priamo u zamestnávateľa, no zamestnávateľ im garantuje aj pracovné miesto po skončení školy.
O tieto triedy prejavili študenti veľký záujem,“ vyjadril sa na začiatku školského roka predseda BSK Pavol Frešo.Hlavným cieľom duálneho vzdelávania je príprava študentov stredných škôl na pracovný trh v reálnych podmienkach. Študenti tak nevykonávajú praktickú časť vyučovania v školskom prostredí, ale priamo u svojho budúceho zamestnávateľa, z ktorého sa stáva gestor vybranej triedy.
„Záujem o duálne vzdelávanie majú aj zamestnávatelia z oblasti cestovného ruchu, ktorí by chceli pripravovať žiakov podľa svojich požiadaviek. S viacerými zamestnávateľmi z rôznych oblastí intenzívne rokujeme,“ vyjadril sa riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Úradu BSK Peter Húska.
V bratislavskom regióne sa zatiaľ do systému duálneho vzdelávania zapojilo 7 zamestnávateľov - dm drogerie markt, s. r. o., TESCO STORES, a. s., Todos, s. r. o., Todos Italia, s. r. o., BOAT, a. s., Auto Impex, s. r. o., Slovenská Grafia, a. s., ktorí podpísali zmluvy o duálnom vzdelávaní s 3 školami – SOŠ automobilová, J. Jonáša 5, Bratislava, SOŠ obchodu a služieb S. Jurkoviča, Sklenárova 1, Bratislava a SOŠ polygrafická, Račianska 190, Bratislava.BSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 57 stredných škôl, z toho 36 stredných odborných škôl, 2 jazykové školy, 14 gymnázií, 2 konzervatóriá a 3 spojené školy.