Ilustračný obrázok: mesto Topoľčany
V mestskej časti Veľké Bedzany v Topoľčanoch vznikol nový outdoorový environmentálny priestor. V krátkom čase ide už druhý projekt v meste určený na vzdelávanie v oblasti ochrany životného prostredia podporený z Environmentálneho fondu.
Vzdelávanie v prírode
V minulom roku otvorilo mesto Topoľčany učebne environmentálnej výchovy v budove bývalej ZŠ Gagarinova. Tento rok už budú mať žiaci, študenti aj široká verejnosť možnosť využiť ďalší exteriérový priestor vo Veľkých Bedzanoch, ktorým sa zároveň zrevitalizoval a sfunkčnil pozemok na Čerešňovej ulici. Nová učebňa pod holým nebom prináša pre deti a mládež možnosť vzdelávania hravou formou.
Unikátne a autonómne
Priestor tvoria dva otvorené pavilóny s prestrešením. „Pavilóny zaujmú kupolovitou architektúrou, ktorá vhodne dopĺňa okolité prostredie. Nenarúša ho, práve naopak, je jeho plynulým pokračovaním. Konštrukcie, ako aj všetky použité prvky sú z recyklovateľných materiálov a navyše sú celkom autonómne, to znamená, že nie sú vybavené žiadnymi technológiami a nepožadujú napojenie na inžinierske siete. Sú teda funkčné kedykoľvek a pre kohokoľvek. Celý projekt sa rodil pomerne dlho a ide o slovenský prototyp, ktorý môže byť inšpiratívny aj pre ďalšie mestá a obce,“ vysvetľuje autor projektu Ivan Kulifaj.
Jedenásť tematických sekcií
Vnútro a okolie kupol je tematicky rozdelené na jedenásť sekcií, kde sa môžu návštevníci dozvedieť viac o rôznych témach súvisiacich s ochranou životného prostredia. Tie zároveň súvisia s regionálnymi špecifikami. Návštevníci sa tu oboznámia s flórou a faunou Topoľčian a okolia, so spôsobmi, ako využívať prírodné zdroje energie, ako zaobchádzať s odpadmi, ale napríklad aj s včelstvom alebo s úlohou malých organizmov v prírode. Súčasťou priestoru je aj stanovisková hra.
Krajšie okolie
Revitalizácie sa dočkalo aj okolie pavilónov. Z finančných prostriedkov mesta a vďaka participácii Sociálneho podniku mesta Topoľčany, s.r.o., bol priestor doplnený drobným parkovým mobiliárom a v okolí pribudne v jarných mesiacoch ďalšia výsadba. K úprave okolia prispela aj poľovnícka spoločnosť Ilus Krušovce, ako aj samotní občania mestskej časti. Celá oblasť je pritom revitalizovaná bez výrubu zelene.
„Environmentálna výchova a vzdelávanie by mali byť v modernej spoločnosti samozrejmosťou, u nás to tak stále nie je. Preto mám o to väčšiu radosť, že sa nám podarilo priniesť tento výnimočný vzdelávací priestor pre našich škôlkarov, žiakov i študentov. Verím, že toto miesto bude užitočné a inšpiratívne pre všetkých návštevníkov, ktorí sem zavítajú.
Projekt bol podporený z environmentálneho fondu sumou 199 470 €. Celkové náklady projektu boli 206 657 €.