Nedeľa 22.05.2022
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
28.01.2022 08:40

Únia miest Slovenska so ZMOS štrajkovať nebude


Únia miest Slovenska.


Únia miest Slovenska (ÚMS) sa nepripojí k výzve ZMOS, ktoré ohlásilo na 2. februára demonštráciu samospráv pred úradom vlády SR. V súčasnej situácii nepovažuje takýto postup za vhodný, ani za rozumný. Zhodli sa na tom zástupcovia Prezídia ÚMS na včerajšom mimoriadnom online rokovaní.


V čase, kedy čelí Slovensko, okrem pandemickej, klimatickej a ekonomickej kríze, ešte aj hroziacemu geopolitickému, vojnovému konfliktu na susednej Ukrajine, nepovažujeme za vhodné, ani za rozumné zvyšovať napätie v spoločnosti  štrajkovaním. ÚMS bude naďalej presadzovať svoje záujmy a priority, bude rokovať na všetkých úrovniach a so všetkými relevantnými partnermi na úrovni štátu – s vládou SR a s poslancami NR SR. ÚMS  sa nepripája k ZMOS, ktoré vo svojom vyhlásení, uvádza, že v prípade, ak vláda požiadavkám ZMOS nevyhovie, tak nasledujúcim krokom bude štrajk všetkých samospráv. 

Richard Rybníček, prezident ÚMS: „Zástupkyne a zástupcovia členských miest Únie sú zavalení prácou, fungujú na plné obrátky, venujú sa tomu, aby chránili svojich obyvateľov pred prichádzajúcou novou vlnou omikronu a iným dôležitým témam vo svojich mestách. Považujem za nevhodné a aj nespravodlivé voči vláde, aby boli primátorky a primátori, o to viac v súčasnej mimoriadne napätej situácii, súčasťou takýchto podujatí. Nie sme spokojní a nepáčia sa nám mnohé rozhodnutia vlády a parlamentu, ktoré komplikujú život samospráve. Ako ÚMS našu nespokojnosť dávame patrične najavo a upozorňujeme na tieto rozhodnutia a budeme to robiť ďalej. Ale robiť to cez demonštrácie a vyhrážkami, štrajkami, ako ZMOS, to nepovažujeme za vhodné. Nemáme záujem ešte viac zvyšovať napätie v spoločnosti.“

Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska. Aj preto veríme, že hlas našich miest má, aj pri riešení tejto témy, svoju váhu a svoj prínos.

 

Autor: (Daniela PIRŠELOVÁ, hovorkyňa ÚMS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.07.2019
Obce dokážu efektívne plniť svoje úlohy aj bez úpravy kompetencií
Obce dokážu efektívne plniť svoje úlohy aj bez úpravy kompetencií podľa ich veľkosti alebo ekonomickej sily, ak budú efektívne spolupracovať. Vyplýva to z vyjadrenia prezidenta Únie miest Slovenska (ÚMS) Richarda Rybníčka.
viac
04.11.2020
V súvislosti s 2. kolom testovania bolo kontaktovaných minimum samospráv
Do utorkového (3. 11.) večera bolo v súvislosti s ďalším kolom plošného testovania oslovených minimum samospráv. Uviedol to hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
viac
20.10.2021
Samosprávy môžu dostať z plánu obnovy až 1,3 miliardy eur
Plán obnovy a odolnosti Slovenska môže výrazne pomôcť rozvoju regiónov a spolupráca vlády so samosprávami je v tomto smere veľmi dôležitá. Obce, mestá a vyššie územné celky môžu priamo získať z plánu obnovy až 1,3 miliardy eur, musia však byť na ich využitie pripravené.
viac
27.04.2022
Stretli sa zástupcovia samospráv z Horného Považia
Pracovné rokovanie snemu Regionálneho združenia miest a obcí Horného Považia, ktoré má bezmála 50 členov, zvolal a viedol jeho predseda a primátor mesta Žilina Peter Fiabáne. Pozvanie medzi kolegov zo samospráv prijal aj predseda ZMOS Branislav Tréger.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %