Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
11.11.2022 01:30

ÚMS sa obrátila na premiéra pre zavedenie úpravy odpadu pred skládkovaním


Ilustračná snímka: (tasr).


Únia miest Slovenska (ÚMS) sa obrátila na premiéra Eduarda Hegera pre povinnosť úpravy odpadu pred ich uložením na skládku. Problémom je, že mestá na túto zmenu nie sú pripravené.


V najbližších dňoch je rozhodnutá osloviť aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

O riešenie problémov žiada únia envirorezort od začiatku tohto roka. "Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dlhodobo nie je ochotné počuť argumenty samospráv z praxe a reflektovať na potrebu reálnejších opatrení. O včasné riešenie identifikovaných problémov ÚMS žiada rezort od začiatku tohto roka, žiaľ, neúspešne," poukázala únia.

ÚMS spolu so Združením miest a obcí Slovenska pripravuje iniciatívu, ktorou chce na problém upozorniť a domôcť sa riešenia. "Žiadať ich budeme o riešenie problematiky, prípadne o vstup samosprávnych združení ako vedľajších účastníkov do konania o infringemente voči Slovenskej republike," povedal prezident únie Richard Rybníček. Ich rozhodnutie je podľa neho výsledkom rokovaní so zástupcami MŽP pod vedením štátneho tajomníka Juraja Smatanu, z ktorého sú sklamaní.

O probléme je ÚMS pripravená informovať aj monitorovaciu misiu Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy, ktorá je naplánovaná na december. "Zároveň pracovná skupina, v ktorej má zastúpenie aj únia miest a ktorá nepovažuje nový predložený legislatívny návrh z dielne MŽP SR týkajúci sa úpravy odpadu za premyslený, má za to, že je v rozpore s európskou legislatívou," uviedla Piršelová. Z tohto dôvodu pracovná skupina oznámila rezortu, že sa na tomto návrhu nebude ďalej podieľať a nebude ho podporovať.

Envirorezort podľa ÚMS vytvoril časovú tieseň a jeho prístup k riešeniu považuje za neakceptovateľný. Tvrdí, že na rokovaní nedostali žiadne informácie, či a kedy zástupcovia rezortu s Európskou komisiou rokovali, aké boli návrhy Slovenska a aké k nim komisia zaujala stanovisko. "Neurčitá hrozba infringementom zo strany komisie vyvoláva nedôveru, že zo strany MŽP SR ide o manipulatívnu argumentáciu," skonštatovala.

Slovensko zaviedlo povinnosť mechanicko-biologickej úpravy odpadu pred uložením na skládku od 1. januára 2023. Zástupcovia samospráv a zberových spoločností žiadali posunutie zavedenia termínu o dva roky. MŽP sa vtedy pre TASR vyjadrilo, že neplánuje termín posúvať. Ak envirorezort nevyhovie posunutiu termínu, budú zástupcovia zvažovať vyhlásenie štrajkovej pohotovosti, prípadne ostrého štrajku.

Mechanicko-biologickou úpravou odpadu sa žiadny zmesový odpad, ktorý nie je upravený, nebude môcť v budúcnosti uložiť na skládkach. Ide o fyzikálny, tepelný, chemický alebo biologický proces vrátane triedenia odpadu, ktorý zmení vlastnosti odpadu. Cieľom je zmenšiť jeho objem alebo znížiť jeho nebezpečné vlastnosti.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.06.2021
Plán obnovy nie je dar - kľúčové je pripraviť sa na jeho implementáciu v praxi
Po dokončení Plánu obnovy a odolnosti Slovenska, ktorý aktuálne posudzuje Európska komisia, čaká krajinu ešte náročnejšia časť - dobre sa pripraviť na jeho implementáciu v praxi a to kvalitným Zákonom o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti a nastavením efektívnej implementačnej štruktúry.
viac
23.06.2021
Mestá apelujú na efektívnejšiu a jednotnú komunikáciu pri očkovacej kampani
Mestá sú pripravené zapojiť sa do aktivít, ktoré majú predísť 3. vlne pandémie v súvislosti s variantom Delta, ktorý, podľa odborníkov, šíria najmä deti a mladí ľudia do 20 rokov prichádzajúci z Veľkej Británie, či ľudia, ktorí sa zúčastňujú športových zápasov.
viac
09.11.2021
Únia miest má vlastnú predstavu o úprave volebného systému pri voľbách do NR SR
Únia miest Slovenska (ÚMS) má vlastnú predstavu o úprave volebného systému pri voľbách do Národnej rady SR. Je presvedčená, že zmena volebného systému do NRSR je úzko previazaná s navrhovanými princípmi spravodlivej deľby moci v štáte a posilnením miestnej a regionálnej úrovne pri správe štátu.
viac
27.10.2022
Inštitúcie žiadajú posun zavedenia úpravy odpadu, MŽP to neplánuje
Zástupcovia samospráv a zberových spoločností žiadajú posunutie zavedenia úpravy odpadu pred jeho skládkovaním o dva roky, čiže od 1. januára 2025. Požadujú aj zriadenie krízového štábu, ktorý sa bude situáciou zaoberať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %