Piatok 22.11.2024
Dnes má meniny 
Cecília
°C
28.08.2024 02:05

TTSK predstavil nové domy rodinného typu pre prijímateľov sociálnej služby


Snímka zdroj: TTSK


Trnavský samosprávny kraj (TTSK) predstavil ďalší projekt, ktorého cieľom je dosiahnuť prechod z inštitucionálnej na komunitnú formu sociálnej starostlivosti. Ide o päť nových zariadení rodinného typu pre 60 prijímateľov sociálnej služby v okrese Dunajská Streda.


"Budúcnosť v poskytovaní sociálnych služieb vidíme v komunitnej forme starostlivosti. Ide o prechod z veľkokapacitnej alebo inštitucionálnej na komunitnú formu bývania, ktorá umožňuje klientom zariadení žiť samostatnejšie, a zároveň je to krok k individuálnejšiemu prístupu v starostlivosti," priblížil predseda TTSK Jozef Viskupič s tým, že tri novopostavené domy rodinného typu sa nachádzajú v obci Okoč, jeden v Opatovskom Sokolci a jeden v Topoľníkoch.         

Každý z domov disponuje dvomi samostatnými bytovými jednotkami s kapacitou spolu pre 12 klientov. V nových objektoch sú poskytované dva druhy sociálnej služby, a to zariadenie podporovaného bývania (päť bytových jednotiek) a špecializované zariadenie (päť bytových jednotiek). "V zariadení podporovaného bývania je starostlivosť o klientov poskytovaná celoročne, pričom je zameraná najmä na získanie čo najväčšej samostatnosti a nezávislosti," priblížili z odboru komunikácie TTSK. Ide najmä o nácvik sociálnych zručností, starostlivosti o domácnosť, prípravy stravy, aktivizácie na trhu práce, pomoci pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov.         

"V špecializovanom zariadení sú v rámci celodennej starostlivosti klientom poskytované okrem ubytovania a stravovania všetky odborné činnosti týkajúce sa ošetrovateľskej a opatrovateľskej starostlivosti, sociálnej rehabilitácie a pomoci pri odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby," doplnil riaditeľ Centra sociálnych služieb Okoč - Opatovský Sokolec Tibor Veres s tým, že podľa registrovanej kapacity je v zariadení podporovaného bývania spolu 30 klientov a v špecializovanom zariadení rovnako 30 klientov.         

Na stavebné práce, ktoré boli v celkovej hodnote viac ako 3,2 milióna eur, získal TTSK príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Kraj investoval do interiérového vybavenia zo svojho rozpočtu takmer 250.000 eur, zároveň zrealizoval aj zateplenie budovy sídla Centra sociálnych služieb Okoč a zrekonštruoval sociálne zariadenia terapeutického centra na bezbariérové. Investícia z vlastného rozpočtu bola vo výške takmer 96.000 eur.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2019
V obci Okoč budú rekonštruovať Domov sociálnych služieb z dotácie
Obec Okoč v Dunajskostredskom okrese bude môcť rekonštruovať Domov sociálnych služieb pre deti a dospelých, pretože Trnavský samosprávny kraj (TTSK) získal na tento účel dotáciu takmer štyri milióny eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).
viac
11.06.2019
Bývalý internát je uvoľnený, budú v ňom sociálne služby
Budova bývalého internátu vo Voderadoch, ktorú mala v nájme spoločnosť Centrum prenájmu, už bola vrátená Úradu Trnavskému samosprávnemu kraju (TTSK). Ten v súčasnosti rokuje s potenciálnym investorom, ktorý by v tých priestoroch vytvoril sociálne zariadenie.
viac
07.07.2022
TTSK prispeje na svojich obyvateľov v DSS v iných krajoch
Mimoriadnu dotáciu na zmiernenie dosahov zvýšenia ceny energií a zníženie finančného príspevku poskytne Trnavský samosprávny kraj (TTSK) desiatim neverejným poskytovateľom sociálnych služieb na jeho území. Zároveň podporí ďalších 15 zariadení mimo TTSK, ktorých klientmi sú obyvatelia kraja.
viac
21.05.2024
TTSK zavádza do sociálnych služieb moderné smart technológie
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) začína do sociálnych služieb postupne zavádzať rôzne moderné technológie. Ich úlohou je zvyšovanie kvality života klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS) i uľahčenie práce zamestnancov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %