Sobota 27.11.2021
Dnes má meniny 
Milan
°C
29.03.2019 05:25

Trenčiansky hrad v rámci Hodiny Zeme zmizne v tme


llustračná snímka, zdroj: Peter Drgoň


V sobotu 30. marca 2019 nám Hodina Zeme opäť pripomenie dôležitosť ochrany prírody. Pridať sa k celosvetovej kampani na ochranu planéty môže pritom každý. Stačí, keď v čase od 20.30 h do 21.30 h symbolicky vypnete svetlá vo svojej domácnosti.


V poradí desiatu Hodinu Zeme na Slovensku, ktorej cieľom je upozorniť na dôležitosť ochrany našej planéty, si opäť pripomenú aj obyvatelia Trenčianskeho kraja. Environmentálne posolstvo ochrany životného prostredia nesie v sebe aj projekt Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) s názvom Zelená župa. Ten sa prostredníctvom viacerých postupných opatrení zameraných na elimináciu negatívnych dopadov na životné prostredie snaží, aby sa kraj čoraz viac zelenal. „Aj vďaka Hodine Zeme máme možnosť dokázať, že nám na životnom prostredí naozaj záleží, a že sa chceme aktívne podieľať na zmenách v oblasti ochrany klímy. Každoročné zapájanie sa našich organizácií a ich zamestnancov do kampaní, akými sú Hodina Zeme, Deň Zeme či Svetový deň vody, sú toho jasným dôkazom. Chcem sa im poďakovať za to, že aj takýmito gestami sa správajú zodpovednejšie voči prírode, čím podporujú aj hlavnú myšlienku environmentálne ladeného projektu TSK,“ uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška. Ekologický odkaz šíria pritom župné organizácie prostredníctvom pestrej škály aktivít a podujatí počas celého roka.

Jedným z účastníkov kampane bude aj tento rok Trenčiansky hrad, správcom ktorého je Trenčianske múzeum v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Ako býva zvykom, Trenčiansky hrad bude verejnosť počas poslednej marcovej soboty hľadať márne. Osvetlenie na krajskej dominante na celú noc zhasne, aby podčiarklo význam hlavnej myšlienky podujatia. Zahalený do tmy bude hrad až do svitania.

Z Trenčianskeho kraja sa do Hodiny Zeme zapoja aj niektoré mestá a obce. Nechýba medzi nimi mesto Bánovce nad Bebravou, obce Bošáca, Chrenovec – Brusno a Krásno, mestá Partizánske, Stará Turá a Trenčín. Bojnický zámok a Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice budú opäť pamiatkami, na ktorých zhasne osvetlenie. Tento rok sa do tmy ponorí aj Mariánsky stĺp v obci Chrenovec – Brusno. K myšlienke ochrany prírody sa symbolicky pripoja aj zamestnanci inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, a to individuálnym zhasnutím svetla vo svojich domoch či bytoch.

Pridajte sa k nám v sobotu aj vy!

Viac informácií nájdete aj na stránke http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/.      

 

Autor: (ts-tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.04.2016
Tridsiatka študentov zložila skúšku dospelosti na Trenčianskom hrade
Študenti 5. ročníka Strednej odbornej školy obchodu a služieb na Jilemnického ulici v Trenčíne sa praktickú časť skúšky dospelosti v odbore hotelová akadémia rozhodli zložiť netradičným spôsobom v dobových kostýmoch v historických priestoroch dominanty krajského mesta.
viac
24.03.2017
Trenčiansky hrad i Bojnický zámok na hodinu zmiznú
V sobotu 25. marca 2017 sa do najväčšej svetovej kampane na ochranu životného prostredia s názvom „Hodina Zeme“ zapoja aj historické dominanty Trenčianskeho kraja. Na 60 minút sa ponorí do tmy Bojnický zámok a Trenčiansky hrad ostane bez osvetlenia až do svitania.
viac
10.07.2017
Trenčiansky hrad ponúkne leto plné nezabudnuteľných zážitkov
V priebehu leta môžete na hrade dokonca prespať či prejsť jeho zákutiami len s baterkou v ruke.
viac
22.03.2018
Krajská dominanta zmizne v tme, aby pripomenula dôležitosť ochrany prírody
Celosvetová kampaň na ochranu prírody nájde opäť po roku svoje miesto aj na území kraja. K symbolickému zhasnutiu svetiel v čase od 20.30 h do 21.30 h sa v sobotu 24. marca 2018 môže pridať každý, komu záleží na ochrane našej planéty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.60 %