Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
18.09.2023 12:05

Svojpomocná výstavba prvého rodinného domu na Luníku IX napreduje


Snímka zdroj: ETP Slovensko


Svojpomocná výstavba prvého rodinného domu na košickom Luníku IX napreduje. Aktuálne realizujú práce v interiéri a v najbližších dňoch sa majú pustiť do fasády a zateplenia. Čo sa týka vzorového domu s komunitným centrom, jeho plnú prevádzku plánujú spustiť do niekoľkých týždňov.


 Pre TASR to potvrdila riaditeľka organizácie ETP Slovensko Veronika Poklembová s tým, že meškanie prác spôsobila najmä pandemická a geopolitická situácia.         

Vzorový komunitný dom a rodinný dom mali byť hotové v tomto roku. Stavebné povolenie pre vzorový dom získali v septembri 2021 a pre dom pre prvú rodinu o rok na to. "Vybavili sme stavebné povolenie v dobe pandémie, potom prišiel nedostatok stavebných materiálov a takisto nárast cien. Podarilo sa nám obidve stavby postaviť, ale nestihli sme ich skolaudovať," povedala. V súvislosti s posunom termínu bol preto uzavretý dodatok k nájomnej zmluve mestských pozemkov.         

O možnosti zapojiť sa do projektu sa už informovali viacerí záujemcovia. Splniť musia viacero podmienok, a to napríklad rok si sporiť, nemôžu mať dlhy a deti musia pravidelne chodiť do školy. Následne môžu získať mikropôžičku, ktorú budú splácať. Na výstavbe svojho domu sa budú podieľať s pomocou stavebného učiteľa.         

Žiadosť o pozemok pre ďalšiu rodinu plánujú podľa Poklembovej podať mestu ešte tento rok. "Uvidíme, ako sa to rozbehne. Aj v Rankovciach sme mali skúsenosť, že hneď ako už nejaký dom stál a rodiny ho mohli vidieť, tak sa záujem obnovil alebo zvýšil," dodala.         

Projekt Budujeme nádej na Luníku IX – svojpomocná výstavba rodinných domov na Luníku IX, nadväzuje na úspešnú svojpomocnú samofinancovanú výstavbu rodinných domov v Rankovciach, ktorej pilotnú fázu zastrešovalo ETP Slovensko v rokoch 2013 až 2017.         

Cieľom je priniesť nové šance ľudom z vylúčených komunít. Prostredníctvom svojpomocnej výstavby majú obyvatelia sídliska získať aj pracovné zručnosti.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.02.2019
Na Luníku IX by mohli vyrásť nové bytovky
Na Luníku IX v Košiciach by mohli vyrásť nové bytové domy. Ako pre TASR povedal starosta tejto mestskej časti (MsČ) Marcel Šaňa, 48 bytov by malo stáť na mieste, na ktorom už bytovky v minulosti boli, avšak pre ich vážne narušenú statiku ich zbúrali.
viac
26.06.2020
Ružinov kúpi pozemok pri Štrkovci za zhruba 2,2 mil. eur bez DPH
Bratislavský Ružinov kúpi pozemok pri Štrkoveckom jazere za zhruba 2,2 milióna eur bez DPH. Mestská časť chce tým zabrániť nielen tomu, aby existujúce parkovisko súčasný majiteľ ohradil a spoplatnil, ale chce zároveň predísť možnej výstavbe. Pozemok je totiž klasifikovaný ako stavebný.
viac
21.01.2021
Mesto Košice chce na Jesenského ulici stavať nájomné byty
Na Jesenského ulici v Košiciach by mohli vyrásť mestské nájomné byty. Mesto vyhlásilo súťaž návrhov na ich výstavbu, lehota na predkladanie ponúk uplynie 1. februára.
viac
26.08.2021
Sociálny podnik KSK pomôže pri svojpomocnej výstavbe domov na Luníku IX
Sociálny podnik Košického samosprávneho kraja (KSK) pomôže so svojpomocnou výstavbou rodinných domov na Luníku IX. Sumu 100.000 eur na tento účel pre sociálny podnik vyčlenili krajskí poslanci na svojom tohtotýždňovom rokovaní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %