Štvrtok 21.11.2024
Dnes má meniny 
Elvíra
°C
18.06.2018 09:43

Stropkov uviedol do prevádzky prvé polopodzemné stojiská s online kontrolou


Ilustračná snímka


V stredu podvečer uviedli v Stropkove do prevádzky dve moderné polopodzemné kontajnerové stojiská. Neobvyklý termín zvolili hlavne kvôli prezentácii nového projektu širokej verejnosti a poslancom mestského zastupiteľstva.


Okrem ukážky inovatívneho systému zberu odpadu predstavil primátor Ondrej Brendza aj novú mobilnú aplikáciu, vďaka ktorej bude možné sledovať stav naplnenia kontajnerov online. V rámci východného Slovenska ide o prvé mesto, ktoré svojim občanom takúto službu ponúka.

„Nové stojiská sme vybudovali na uliciach Krátka a Chotčanská. Ide o lokality v centre sídliska Mier II s vysokým počtom bytových domov. Každé stojisko obsahuje šachty so štyrmi 5-kubíkovými kontajnermi na komunálny odpad, jednu šachtu s 5-kubíkovým kontajnerom na plasty a jednu šachtu s dvomi kontajnermi (2,4 m3 + 2,4 m3) na papier a sklo. Jedno takéto stojisko nahradí až 24 bežných 1100-litrových kontajnerov na komunálny odpad a zhruba 10 nádob na separovaný zber,“ priblížil projekt O. Brendza.

V Stropkove sa rozhodli pre alternatívu so štvorcovým pôdorysom. Výstavba trvala zhruba tri týždne a celkové náklady dosiahli 62 tisíc eur. Oproti okrúhlym stojiskám boli náklady na výstavbu o čosi vyššie, mesto však bolo kvôli jestvujúcim sieťovým rozvodom limitované dostupným priestorom. Ušetrili tak asi 40 % dispozičnej plochy. „Vyvolanou investíciou projektu bolo aj zakúpenie výkonnejšej hydraulickej ruky pre mestský podnik Služba. Lepšiu efektívnosť zberu docielime aj vďaka online monitorovaniu naplnenosti kontajnerov pomocou ultrazvukových senzorov napojených na mobilnú aplikáciu. Túto možnosť budú mať aj samotní Stropkovčania a v prípade problémov nás môžu prostredníctvom aplikácie kontaktovať,“ doplnil primátor. Pre toto riešenie sa rozhodli aj z hľadiska bezpečnosti a ochrany kontajnerov, keďže senzory dokážu detekovať napríklad aj vznikajúci požiar.

Veľkou výhodou nových stojísk je zníženie frekvencie vývozu odpadu, už spomínaná úspora priestoru a samospráva si pochvaľuje aj estetickú stránku projektu. Okrem toho je odpad neprístupný zvieratám a hmyzu, malý vhadzovací otvor eliminuje vyberanie odpadu, vďaka chladu zeme sa odpad rozkladá pomalšie, nešíri sa zápach a zber odpadu je hygienickejší. Odpad v šachte je tiež vďaka gravitácii lepšie zhutnený. „Ambíciou samosprávy je po vyhodnotení projektu pokračovať v budovaní takýchto kontajnerov v ďalších lokalitách a v prípade priaznivej finančnej situácie by v Stropkove mohlo v budúcnosti pribudnúť minimálne jedno stojisko ročne,“ uzavrel O. Brendza.

 

Autor: Peter Novák, hovorca mesta Stropkov


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2016
Polopodzemné kontajnery by v meste mohli byť už na jeseň
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) pripravuje pilotný projekt polopodzemných kontajnerov.
viac
17.05.2021
V troch lokalitách v Dubnici nad Váhom vybudujú nové polopodzemné kontajnery
Mesto vybuduje v nadchádzajúcich týždňoch nové stojiská polopodzemných kontajnerov v troch lokalitách – predovšetkým tam, kde súčasné kontajnerové stojiská kapacitne nepostačujú a nie je možné ich rozšíriť doplnením o ďalšiu zbernú nádobu.
viac
25.06.2021
Handlová chce budovať nové stojiská na komunálny odpad za 200 000 eur
Samospráva Handlovej má záujem vybudovať nové stojiská na nádoby na komunálny odpad vo vybraných častiach mesta. Na tento účel vyčlenila 200 000 eur. Investičnú akciu, ktorú chce radnica financovať z rezervného fondu, zahrnula do štvrtej úpravy rozpočtu mesta. Mestskí poslanci ju schválili.
viac
30.09.2021
Mesto Šaľa vybuduje nové stojiská s polopodzemnými kontajnermi
Šalianska radnica pokračuje v rozširovaní stojísk s polopodzemnými kontajnermi. V stredu začína mesto s výstavbou troch nových na Ulici P. J. Šafárika a na Dolnej ulici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %