Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
21.11.2020 10:10

Stromom roka 2020 sa stal Dub z Drnavy (Malej Pešti)


Strom roka 2020 - Dub z Drnavy (Malej Pešti)


Až 24 839 hlasov rozhodlo o finálnom rebríčku v tohtoročnej ankete Strom roka 2020. Výsledky organizátori oznámili online. Oceňovali sa nielen stromy, ale aj víťazné školy.


Víťazom súťaže, ktorú už po 18. raz vyhlásila Nadácia Ekopolis, sa stal prastarý Dub z Drnavy s 3105 hlasmi, ktorý bude na jar reprezentovať Slovensko v európskej súťaži stromov.

Na druhom mieste s počtom hlasov 3191, sa ocitla Lipa veľkolistá zo Štitár, ktorá stojí pri Kostolíku sv. Imricha. Tesné tretie miesto zaslúžene patrí Lipe malolistej z oravskej obce Zákamenné, ktorá získala 3105 hlasov. Na víťazov čakajú aj tento rok ceny v hodnote 300 eur na odborné dendrologické posudky a ošetrenia, či úpravu okolia od ISA Slovensko.

„Celý priebeh ankety, ako aj vyhlasovanie výsledkov bolo tento rok poznačené protipandemickými opatreniami. Výsledky sme oficiálne oznámili online a opäť sme oceňovali nielen stromy, ale aj víťazné školy. Našim priaznivcom sme sa tak aspoň v skratke snažili priblížiť všetko, čo sa počas ankety napriek obmedzeniam podarilo uskutočniť,“ hovorí Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis, ktorá anketu organizuje. Pekným príkladom je výsadba rodovej aleje v Kopčanoch, ktorou anketa oslávila svoje 18. narodeniny.

V rámci ankety už po štvrtýkrát organizátori vyhlásili aj súťaž v zbieraní hlasov pre školy. „Tento rok by sme chceli pogratulovať štyrom víťazným školám, ktoré získavajú výsadbový materiál v hodnote spolu až 600 eur na úpravu svojich školských areálov od Záhradníctva ABIES. Ide o Základnú školu Moskovská z Banskej Bystrice, Základnú školu J. Fándlyho zo Serede, Základnú školu Karpatská zo Žiliny. Základnú školu A.Bagara z Trenčianskych Teplíc sme ocenili v novej, samostatnej kategórii, kde nerozhodoval počet hlasov, ale ich chuť zapojiť sa do hlasovania,“ približuje Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

„Už tradične máme pripravené výhry vo forme knižných poukážok od kníhkupectva Artforum pre troch nominujúcich a troch hlasujúcich a malých darčekov sa dočkajú aj víťazi zo sprievodnej súťaže TOUR de Strom,“ uzatvára M. Ragalová.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorej sa anketa konala už po osemnástykrát. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum, záhradníctvo ABIES a Terrabike. Patrónom ankety je už deviaty rok spevák Peter Lipa. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a tiež vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Príbehy víťazných stromov:

1. miesto Dub letný z Drnavy

Druh: Dub letný, latinský názov: Quercus robur.

Vek: 700 rokov, obvod: 528 cm, výška: 14 metrov.

Lokalita: Drnava, okres Rožňava, Košický kraj.

Prastarý dub z Malej Pešti

Prastarý dub sa nachádza pri bývalom areáli slávnych Drnavských železiarní grófa Andrássyho. Práve tu sa v 40. rokoch 19. storočia odlievali konštrukčné diely slávneho Reťazového mosta - Lánchíd v Budapešti, za čo si obec vyslúžila prezývku „Kis Pest – Malá Pešť“. Dnes je tento krásny strom jedným zo zastavení na náučnom chodníku Poklady Drnavy, ktorý obcou prechádza a vracia návštevníkov do slávnych dôb baníctva. Dub patrí k neodmysliteľným symbolom už niekoľko generácií – stojí na starej obchodnej ceste. Zmienka o dube sa nachádza v obecnej kronike už v roku 1670. Dnes okolo neho denno-denne chodia turisti, ktorí chcú navštíviť krásy Zádieľskej tiesňavy.

2. miesto Lipa veľkolistá zo Štitár

Druh: Lipa veľkolistá, latinský názov: Tilia platyphyllos.

Vek: 350 rokov, obvod: 530 cm, výška: 15 metrov.

Lokalita: obec Štitáre pri kostole sv. Imricha, okres Nitra, Nitriansky kraj.

Lipa pri kostolíku sv. Imricha

Na južnej strane Tribečského pohoria, pod vrchom Žibrica, leží na historickej ceste z Nitry do Hronského Beňadiku dedinka Štitáre. Uprostred nej, pri Kostolíku sv. Imricha, rastie lipa. Oficiálne jej priznávajú 350 rokov, avšak podľa povestí i dobových kroník je jej vek omnoho vyšší. V 15. storočí, na mieste terajšieho kostolíka, dal vystavať gróf z Dolnej Malanty kaplnku. Pri nej vysadil lipu z vďaky za záchranu života jeho dcér, ktorým sa splašili kone zapriahnuté do koča. Lipka tak bola svedkom modlitieb mnohých pocestných, obyčajných ľudí ale aj Mateja Korvína, ktorý tu táboril v roku 1465, keď vyháňal husitov. Kaplnka sa časom rozrástla na kostolík a z malej lipky sa stala majestátna lipa.

3. miesto Lipa malolistá zo Zákamenného

Druh: Lipa malolistá, latinský názov: Tilia cordata.

Vek: 150 rokov, obvod: 367 cm, výška: 29 metrov.

Lokalita: v blízkosti kultúrnej pamiatky Kalvária, obec Zákamenné, okres Námestovo, Žilinský kraj.

Lipa sĺz

Majestátna lipa, ktorá sprevádza osudy už šiestich generácií miestnych obyvateľov, bola vysadená pravdepodobne v roku 1862. Pevne obopínajúc maličkú kaplnku jednej z najstarších kalvárií v regióne, bola tichým svedkom už nespočetného množstva rôznych životných osudov. Je svedkom sĺz bolesti, ale i sĺz šťastia a vďaky, ktoré pokropili toto pietne miesto. Svojou nezlomnosťou stáť pri človeku v dobrom i zlom je inšpiráciou i pre nás ľudí, najmä v tomto náročnom období. Dnes je areál Kalvárie, ktorého súčasťou je tento strom, najvyhľadávanejším miestomoddychu a duchovného života pre obyvateľov obce a tiež širšieho regiónu.

Autor: (Ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.10.2017
Jabloň z Bošáce je slovenský strom tohto roka
Stromom roka 2017 sa stala 13 metrov vysoká 120-ročná jabloň domáca z Bošáce. Zároveň bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka vo februári 2018.
viac
06.07.2020
Poznáme 12 finalistov ankety Strom roka 2020. Hlasovanie odštartovalo!
Aj v osemnástom ročníku súťaže stromov zabojuje o prestížny titul i odborné ošetrenie 12 finalistov z celého Slovenska. Patronát nad anketou drží už deväť rokov známy spevák, Peter Lipa.
viac
14.08.2020
Aj toto leto objavujte finalistov ankety Strom roka 2020
Už tretí rok vyhlasuje Nadácia Ekopolis sprievodnú fotografickú súťaž s názvom „Tour de Strom“ v rámci prestížnej celoslovenskej ankety Strom roka. Tá tento rok oslavuje už 18. rokov.
viac
17.10.2020
Za Strom roka 2020 sa dohlasovalo, víťazný strom zverejnia koncom októbra
Ľudia, ktorí počas tohto roka hlasovali za Strom roka 2020, sa výsledky dozvedia až koncom októbra. Víťazný strom získa nielen prestížny titul, ale postúpi aj do súťaže Európsky strom roka, kde bude reprezentovať krajinu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %