Streda 05.08.2020
Dnes má meniny 
Hortenzia
°C
04.04.2016 09:00

Strechu na židovskej synagóge v Prešove opravia do konca mája


Strecha synagógy by mala byť hotová do niekoľkých týždňov. (Foto: mapio)


V dôsledku rekonštrukcie strechy sú návštevy prešovskej ortodoxnej židovskej synagógy na Okružnej ulici dočasne obmedzené. S opravou strechy začali v marci a hotová by mala byť do konca mája.


Židovská náboženská obec (ŽNO) v Prešove preto žiada návštevníkov, aby venovali zvýšenú pozornosť pri návšteve a plne rešpektovali vyznačené zóny pre zákaz vstupu. Záujemcovia o prehliadku by sa mali dopredu nahlásiť. Strechu naposledy opravovali v 90. rokoch minulého storočia, po 20 rokoch začala pretekať, informoval TASR kancelár ŽNO Peter Chudý. V synagóge sú unikátne maľby, preto s opravou nemohli čakať. Okrem výmeny celej krytiny menia aj nahnité drevené časti, drevo napadnuté červotočom. „Je to pomerne nákladná vec. Rokovali sme aj s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí, ktorý v rámci svojho grantového programu nám v tomto roku vyšiel v ústrety a časť tejto sumy je ochotný v rámci grantu preplatiť. Zvyšok budeme realizovať z vlastných zdrojov, to znamená z vlastných úspor. Hodnota strechy je zhruba okolo 60.000 eur,“ uviedol Chudý. ŽNO ešte čaká oprava niektorých malieb vo vnútri synagógy, ktoré neboli zrekonštruované.

Výhľadovo by chceli jednu voľnú budovu v suburbiu na Okružnej ulici premeniť na múzeum judaík, ktoré je teraz umiestnené na dámskej galérii v ortodoxnej synagóge. Radi by tu vystavili aj niektoré artefakty, ktoré majú v depozitoch a časť budovy venovať otázke holokaustu. Informácie o ukončení prác na synagóge budú aktualizované na stránke www.synagóga-presov.sk. V letných mesiacoch tu už plánujú tradičný cyklus koncertov. Ortodoxná synagóga v Prešove bola postavená v rokoch 1897 – 1898. Exteriér budovy má hladké fasády, členené štíhlymi oknami. Interiér je zdobený bohatými nástennými maľbami v orientálnom štýle. Expozícia judaík administratívne patrí Slovenskému národnému múzeu, oddeleniu židovskej kultúry v Bratislave. V zbierke sa nachádzajú tiež dobové predmety z pôvodného Židovského múzea, ktoré vzniklo v Prešove v roku 1928.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.03.2016
Radnica vo Vrbovom sa dohodla s dedičmi, získa synagógu
Za 32.000 eur odkúpi mesto Vrbové pri Piešťanoch od súkromných vlastníkov polovicu tamojšej synagógy. Scelený majetok umožní samospráve uchádzať sa o prostriedky z európskych fondov na jej opravu.
viac
22.03.2016
Alexander Ernst: Postavenie hlavného kontrolóra závisí od jeho osobnosti
Pravidlá kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra mesta Prešov by mohli slúžiť aj ako manuál pre kontrolnú činnosť v iných samosprávach.
viac
22.03.2016
Slovenskí škôlkari „maľujú rozprávky“
Projekt Eurorozprávky iniciovali prešovské učiteľky. Škôlkari výtvarne spracovávajú rozprávky európskych krajín.
viac
14.05.2020
Prešov sa pripravuje na výmenu hydroizolácie nad predstaničným podchodom
Mesto Prešov si dalo vypracovať realizačnú projektovú dokumentáciu k hydroizolácii podchodu na Masarykovej ulici, ktorá spôsobuje priesaky vody do zrekonštruovaného predstaničného priestoru. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Tomek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %