Ilustračná snímka
Starostovia bratislavských mestských častí navrhujú, aby percentuálny podiel z výnosu za miestny poplatok za rozvoj poukazovali mestské časti magistrátu kvartálne, teda ako kumulatívnu sumu za každé tri mesiace.
Starostovia sa na tomto návrhu zhodli na štvrtkovom (20. apríla 2017) zasadnutí Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislava (RZ MČ BA).
Magistrát má podľa dohody starostov dostať peniaze najneskôr do 30 dní od ukončenia posledného mesiaca štvrťroku, za ktorý sa percentuálny podiel z výnosu odvádza. Podľa informácií predsedu RZ, starostu Záhorskej Bystrice Jozefa Krúpu, predchádzalo finálnemu návrhu pracovné stretnutie so zástupcami vedenia kompetentných oddelení magistrátu. "Návrh, na ktorom sme sa na zasadnutí združenia dohodli, smeruje k tomu, aby bol proces poukazovania financií jednoduchý a prehľadný," uviedol Krúpa.
Súčasne s kvartálnou platbou pošlú mestské časti hlavnému mestu písomný súpis platcov s identifikačnými údajmi, výškou poplatku, spoločne s kópiou dokladu o vyrubení poplatku za rozvoj. Magistrát dostane od miestnych úradov i kolaudačné rozhodnutia, ktoré by mali slúžiť ako kontrolný mechanizmus platieb. “Hlavné mesto tak bude mať k dispozícií aj evidenciu poplatkov, na ktoré už nebude možné zo strany stavebníka uplatniť vratky,“ spresnil predseda RZ. V prípade vzniku nároku na vrátenie poukázaného poplatku investorovi, pošlú mestské časti hlavnému mestu výzvy. Starostovia v tejto súvislosti upozorňujú, že v prípade takýchto situácií je potrebné deponovať prostriedky na účte hlavného mesta vo vyššej pohotovostnej rezerve.
Z rokovania RZ vyplynulo tiež to, že niektoré mestské časti majú záujem investorom, ktorí nebudú môcť zaplatiť platbu naraz v plnom rozsahu, poskytnúť splátkový kalendár. Takáto možnosť sa však týka iba fyzických, nie právnických osôb. Každá mestská časť si splátkový kalendár upraví samostatne.
Výnos z poplatku sa delí medzi mestské časti a mesto v percentuálnom pomere 68:32, v prospech mestských častí. Príjem z poplatku budú samosprávy investovať do sociálnych zariadení, materských škôl, zelene či komunikácií. Aby navrhované pravidlá nadobudli platnosť a bolo možné ich aplikovať, musí sa s podporou magistrátu zmeniť, resp. doplniť Štatút hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.
S výnimkou Podunajských Biskupíc zaviedli miestny poplatok všetky mestské časti hlavného mesta. Jednotlivé sadzby sa v jednotlivých mestských častiach rôznia.