Štvrtok 15.05.2025
Dnes má meniny 
Žofia, Sofia
°C
21.02.2020 08:30

Sochy piešťanských parkov a ulíc sú na interaktívnej mape


Snímka zdroj: (zpiestan.sk).


Poctou kvalitným umeleckým dielam a ich tvorcom je prvá interaktívna mapa sôch v Piešťanoch. Zostavil ju tím aktivistov z iniciatívy Piešťanský okruh. Jeho členka Lívia Gažová uviedla, že kúpeľné mesto je unikátnou a najväčšou zbierkou umenia vo verejnom priestore na Slovensku.


Základ súboru tvoria umelecké diela, ktoré boli vystavené počas desaťročí na festivale Socha piešťanských parkov. Sú koncentrované na Kúpeľnom ostrove a v Mestskom parku, kde sa podujatie od roku 1967 odohrávalo. Piešťanský okruh urobil výpočet všetkých sochárskych diel v meste, pričom ďalšie vznikli ako súčasť architektonických realizácií za socializmu pri verejných budovách a na sídliskách, ďalšie sú tiež v starých Piešťanoch. Fotografie okolo stovky diel s krátkym popisom autori vložili na web sochypiestan.sk.      

Mesto, ako uviedla, prirodzene priťahovalo umelecký svet, združovalo umelcov a ľudí rôznych národností. Kúpele hostili veľa maliarov, sochárov a grafikov, ktorí si Piešťany zamilovali a inšpirovaní tam s chuťou tvorili. „Diela, ktoré mestu darovali, možno dodnes obdivovať na uliciach, námestiach či v parkoch a odteraz už aj cez online mapu,” dodala Gažová.       

Pri mapovaní sa Piešťanskému okruhu podarilo objaviť aj jednu sochu, ktorá bola uložená v sklade kúpeľov a zarastená burinou. „Ukázalo sa, že ide o dielo sochára Alexandra Trizuljaka, o ktorom jeho rodina nevedela, kde skončilo,” uviedla Gažová. Kúpele prejavili záujem sochu čo najskôr opäť umiestniť vo verejnom priestore.       

Piešťanský okruh interaktívnou mapou so sochami v plenéri neskončil. V spolupráci so združením Čierne diery, ktoré mapuje technické pamiatky, industriálnu architektúru i zabudnuté miesta na Slovensku, pripravuje publikáciu Mesto ako galéria, ktorá bude mať aj mapového sprievodcu a bude obsahovať tiež texty o umení vo verejnom priestore a o tradícii umeleckých sympózií v Piešťanoch. „Oslovili sme už autora myšlienky Sochy piešťanských parkov Ľubomíra Mrňu i prvú kurátorku Ľubu Belohradskú,” doplnila Gažová. V tvorivom tíme sa podieľala na mapovaní, sochy fotografoval Andrej Sarvaš, na technickej stránke spolupracovali Matthias Arnould, Michal Hornák, Lucia Mlynčeková, Michaela Iš Ahonen, projekt použil podklady a odbornú pomoc Adriany Drahovskej, Evy Rohoňovej a Lindy Blahovej.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.02.2020
Rekonštrukcia Kolonádového mosta pokračuje podľa harmonogramu
Rekonštrukčné práce na Kolonádovom moste v Piešťanoch pokračujú podľa harmonogramu a nateraz sú približne v polovici.
viac
26.05.2020
Deň biodiverzity tento rok netradične
Obmedzenia kvôli pandémii koronavírusu zasiahli aj májový Deň biodiverzity, ktorý sa každý rok koná v areáli čistiarne odpadových vôd v Rakytovciach pre žiakov z banskobystrických a zvolenských škôl. Napriek tomu sa organizátori podujatia rozhodli deťom priblížiť prírodnú rozmanitosť netradične.
viac
10.08.2020
Interaktívna mapa projektov podporených z grantov EHP a Nórska
Úrad vlády SR ako riadiaci orgán grantov EHP a Nórska vytvoril interaktívnu mapu projektov podporených z grantov EHP a Nórska od roku 2004.
viac
10.12.2021
Betlehemské svetlo príde na Slovensko tento víkend
Betlehemské svetlo príde na Slovensko tento víkend, skauti ho prinesú po 32-krát. Prezidentka Zuzana Čaputová prijme Betlehemské svetlo v pondelok (13.12.), pôjde tak o prvé oficiálne prijatie na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa