Socha Legionára stála pred mestským úradom od roku 1929 do roku 1959. Snímka zdroj: geocaching.com
Pre 50 rokmi bola potajme zakopaná socha Legionára z námestia v Seredi. Zostane pod zemou i naďalej, i keď stredajšia pátracia akcia dávala nádej, že jeden zo symbolov mesta uzrie svetlo sveta.
Ako informovala Mária Diková z Mestského múzea Sereď, georadarom určené miesto neprinieslo úspech. Sochu nenašli.
Socha Legionára stála pred mestským úradom od roku 1929 do roku 1959. Išlo o pomník padlým hrdinom pri obrane Slovenska roku 1919. "Je to dielo sochárov Jozefa Pospíšila a Vojtecha Ihriského, ktorí sú autormi aj plastiky básnika P. O. Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Zhotovené bolo z pieskovca, s podstavcom malo výšku šesť metrov, pričom socha Legionára bola 3,4 metra vysoká," uviedla Diková. Pomník postavili na počesť bojovníkov, ktorí bránili Slovensko proti armáde Maďarskej republiky rád. V roku 1959 ho ako ideologicky neprijateľný pred oslavami 1. mája odstránili. "Údajne bol najprv uložený v kasárňach a v roku 1968 ho hodili a zasypali do jamy za hrádzou neďaleko zámockého parku," doplnila Diková.
Socha je jednou z nedopovedaných kapitol dejín Serede, staršie generácie na ňu spomínajú a tak sa občianske združenie (OZ) Vodný Hrad, ktorý odkrýva históriu Serede a snaží sa o záchranu pamiatok, rozhodlo opäť pokúsiť sochu nájsť. Zverejnilo výzvu pre pamätníkov, ktorí by mohli pomôcť. Prihlásila sa 73-ročná Mária Tvarožková.
"Išla som okolo s deťmi, videla som vykopanú jamu a nacúvané auto, na korbe ktorého boli ľudia a posúvali sochu z neho do tej jamy," spomínala pre TASR na udalosť spred 50 rokov. Deťom potom dlho pripomínala, čo videli a čo tam je zakopané. Po výzve určila pre OZ zhruba miesto, kde sa skutok mohol odohrať.
Lokalitu preskúmal na základe jej indícií georadarom geofyzik Michal Hoffman. "Použili sme elektroseizmickú metódu, kde umelými otrasmi vyvolávame odozvu podložia," uviedol pre TASR. Na mieste, ktoré označila Mária Tvarožková, vykopali bagrom viac ako štyri metre hlbokú, štyri metre širokú a najmenej osem metrov dlhú jamu. "Našli sme ložisko čadičových kociek, čo mohlo vytvoriť na georadare anomáliu," konštatoval. Úspech neprinieslo ani druhé miesto hľadania, o niekoľko desiatok metrov ďalej.
Rastislav Petrovič z OZ Vodný Hrad uviedol, že stredajšie hľadanie sochy nie je prvým. "Prvýkrát sa o to pokúsili krátko po novembri 1989, zatiaľ sme všetci bez úspechu," konštatoval. Dodal, že trochu v OZ očakávali, že sa im na výzvu prihlásia práve tí vojaci, ktorí sochu zakopávali. "Určite by boli výrazne pomohli," uviedol pre TASR. Ambíciou OZ je sochu nájsť a vrátiť na pôvodné miesto ako pamätník historických udalostí. To potvrdil aj viceprimátor Serede Ľubomír Veselický. Povedal, že v prípade úspechu mesto bude hľadať možnosti, ako dielo dvoch významných slovenských sochárov vrátiť tam, kde ju takmer pred sto rokmi odhalili. O náklady za prácu bagra sa podelia OZ a mesto.