Štvrtok 04.03.2021
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
18.02.2021 01:30

Sme pripravení koordinovať očkovanie všetkých obyvateľov trnavskej župy


Veľkokapacitné očkovacie centrum v Strednej zdravotníckej škole v Trnave.


Trnavská župa je pripravená koordinovať proces očkovania na svojom území, čím ju vo štvrtok 11. februára 2021 poveril minister zdravotníctva Slovenskej republiky.


V spolupráci s obcami a mestami sa bude snažiť očkovanie dostať čo najbližšie ku všetkým svojim obyvateľom, a to prostredníctvom zriaďovania veľkokapacitných očkovacích centier. Kľúčovým bude počet dostupných vakcín, ktoré zabezpečuje štát prostredníctvom Európskej komisie.

„Dúfam, že poverenie ministrom zdravotníctva koordinovať očkovanie na území kraja sa začne aj v praxi napĺňať. Trnavská župa má plán, ako očkovanie dostať bližšie ku všetkým záujemcom oň. Po priestorovej, personálnej, administratívnej aj materiálovo-technickej stránke sme pripravení postupne spustiť očkovanie širokej verejnosti vo veľkokapacitných centrách v desiatke miest v kraji. Očkovanie chceme zrýchliť, pretože ho považujeme za jedinú cestu von zo začarovaného kruhu. Všetko záleží od počtu dostupných vakcín, ktorý by sa mal zvýšiť v priebehu marca a apríla,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Počas najbližšieho víkendu, 20. a 21. februára 2021, župa plánuje zaočkovať prvých obyvateľov vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Strednej zdravotníckej škole v Trnave. Malo by ísť o pedagogických zamestnancov škôl.

„Intenzívne komunikujeme s ministerstvom zdravotníctva. Už tento víkend sme pripravení začať očkovať učiteľov v našom prvom veľkokapacitnom očkovacom centre v Trnave. Tento model overíme priamo v praxi s ambíciou ho v najbližších týždňoch postupne zreplikovať v ďalších mestách. Najskôr by malo ísť o Dunajskú Stredu a Skalicu, aby sme pokryli všetky naše regióny,“ avizoval župan Viskupič.

V najbližších týždňoch postupne vzniknú veľkokapacitné očkovacie centrá v niekoľkých mestách, kde by mali byt očkovaní ľudia vo veku medzi 18 a 55 rokov. Župa chce čím skôr začať vo veľkom očkovať širokú verejnosť a počet očkovaní zvýšiť z tisícov denne na desaťtisíce. Obyvateľom župy vo veku viac ako 55 rokov budú v piatich nemocniciach ďalej podávané vakcíny náročnejšie na uskladnenie v chlade. Čoskoro by sa tak malo diať navyše aj v niektorých poliklinikách.

Ako doplnila riaditeľka Odboru zdravotníctva Úradu TTSK Lucia Šmidovičová, „cieľom župy je odbremeniť nemocnice. Priestorovo a predovšetkým personálne. Konzultácie a samotné očkovanie vo veľkokapacitných centrách budeme preto zabezpečovať najmä v spolupráci s lekármi a sestrami pôsobiacimi v ambulanciách. Prosím všetkých z nich, aby sa prihlásili a pomohli nám.“

Ambulantní lekári a sestry sa môžu prihlasovať na pomocsockovanim@trnava-vuc.sk s uvedením svojho mena, priezviska, obchodného mena, telefónneho čísla, e-mailovej adresy a okresu, v ktorom pôsobia.

V spolupráci so všeobecnými lekármi pre dospelých navyše župa zároveň pripravuje aj mobilnú očkovaciu jednotku, ktorá by očkovala imobilných a ťažko chodiacich obyvateľov priamo v ich domácnostiach.

 

Autor: (ttsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.08.2019
Trnavská župa ako prvá pilotne spúšťa službu „autobus na zavolanie“
Trnavský samosprávny kraj, ako prvý, spúšťa službu „autobus na zavolanie.“ Ide o pilotný projekt v spolupráci so spoločnosťou ARRIVA, a to v obciach s malým počtom cestujúcich.
viac
11.02.2021
Župa začala s náborom zdravotníkov pre očkovacie centrá
Pomôžte poraziť pandémiu COVID-19 – obracia sa Banskobystrický samosprávny kraj na lekárov a sestry, ktorých hľadá pre krajské očkovacie centrá. Zdravotníci, ktorí majú záujem s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti pomôcť, sa môžu od včera registrovať na webe kraja.
viac
22.02.2021
Trnavský kraj pilotne očkoval vo veľkokapacitnom centre
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zorganizoval počas víkendu (20. - 21. 2.) očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo svojom pilotnom veľkokapacitnom očkovacom centre na Strednej zdravotníckej škole v Trnave.
viac
01.03.2021
Prvé vakcíny dostalo v BSK vyše tisíc obyvateľov kraja
Očkovanie rozbehla cez víkend aj bratislavská župa. Pilotná fáza sa uskutočnila v priestoroch Polikliniky v Karlovej Vsi. Prvé dávky vakcíny od firmy AstraZeneca dostali prioritne učitelia a zamestnanci kritickej infraštruktúry. 
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %