Ilustračná snímka: (tasr).
Združenie samosprávnych krajov SK8 rokovalo vo štvrtok (24. 2.) v Košiciach o projekte krajských hokejových akadémií, na ktorom kraje spolupracujú so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH).
Súčasťou projektu je okrem akadémie, ktorá funguje na športových školách, aj výstavba tréningovej hokejovej haly.
Výstavby nielen v Košiciach však narážajú na chýbajúce dokumenty, ktorými sú prestupový poriadok, štatút o zriadení regionálnych hokejových akadémií a zmluva – realizácia projektu regionálnych hokejových akadémií medzi jednotlivými krajmi, SZĽH i hokejovým klubom. Tieto komplikácie brzdia samotnú výstavbu, informoval Košický samosprávny kraj (KSK).
"V Košickom kraji sme založili krajskú hokejovú akadémiu, ktorá funguje pri Strednej športovej škole v Košiciach, no na to, aby mohli naši študenti kvalitne trénovať, potrebujeme začať stavať tréningovú hokejovú halu. Verím preto, že sa nám podarí vyriešiť tieto administratívne prekážky a aj vďaka projektu krajských hokejových akadémií budú mať mladí hokejisti vytvorené dobré podmienky na svoj ďalší rozvoj," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.
Vedenie SZĽH deklarovalo, že má záujem užšie koordinovať konkrétne aktivity v záujme urýchlenia výstavby hokejových hál. "Chceme sa posunúť ďalej v agende spoločného zámeru hokejových akadémií, preto sme otvorili tému úpravy národných kritérií na čerpanie štátnej finančnej podpory z Úradu vlády SR. S vyššími územnými celkami a strednými športovými školami by sme chceli mať podpísané zmluvy do konca júna 2022. V súlade so združením SK8 žiadame, aby sa čerpanie štátnej finančnej podpory predĺžilo do 31. decembra 2025," povedal poradca prezidenta SZĽH Richard Pavlikovský.
KSK na rokovaní predsedov krajov ďalej predložil návrh na vyčlenenie väčšieho objemu peňazí z európskych zdrojov pre menej rozvinuté regióny. Témou bola aj zmena volebného systému pre voľby do Národnej rady (NR) SR so zvýšením počtu volebných obvodov, čo by umožnilo vyššie zastúpenie regionálnych zástupcov v parlamente.
Združenie SK8 sa zaoberalo aj úpravou školského zákona a presunom kompetencií na samosprávne kraje pri určovaní počtu žiakov na osemročné gymnáziá a na školy so vzdelávaním v cudzom jazyku. Reč bola aj o negatívnom dosahu zvyšovania cien energií, ktoré zasiahne rozpočty všetkých krajov. Vláda na pomoc verejnému sektoru vyčlení 52 miliónov eur, ktoré by mali putovať do škôl, nemocníc a zariadení sociálnych služieb. Podľa SK8 tieto kompenzácie nepokryjú nárast cien.