Utorok 09.08.2022
Dnes má meniny 
Ľubomíra
°C
03.08.2022 07:45

Senica zavádza na podujatiach vratné poháre, ročne ušetrí množstvo odpadu


Snímka zdroj: (zahori.sk).


Po tom, ako mesto Senica zaviedlo na podujatiach povinnosť podávať občerstvenie v biologicky rozložiteľnom riade, teraz pribudlo, že sa budú používať aj vratné zálohované poháre. Informovala o tom Lucia Vajdová z mestského úradu.


"Zámerom mesta je eliminovať používanie jednorazových riadov pri organizovaní podujatí. Podľa skúseností z iných miest sa používaním vratných pohárov razantne znížil odpad na mestských akciách. Zároveň je prostredie podujatia oveľa čistejšie," uviedol primátor mesta Martin Džačovský.

Vratný pohár je vyrobený z ľahkého, pritom pevného a odolného plastu, no je určený na viacnásobné použitie.

Grafika na pohároch zachytáva mapu mesta, jeho pamiatky a viaceré zaujímavosti. "Som rád, že grafiku nakreslil ilustrátor Adrián Macho, ktorý podobné mapy kreslil pre viaceré svetové mestá a ilustroval knihy o Harrym Potterovi či detskú knihu Veľryba Gerda. Skúšame začať s jedným typom. Ak si Seničania na systém zvyknú, bude sa ich ponuka rozširovať. Vyrobiť sa totiž dajú poháre s menším objemom, ale aj na teplé nápoje s viečkom, ktoré by sa mohli používať napríklad na vianočných trhoch," informoval primátor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.05.2018
Žilina plánuje znížiť poplatky za odpad i miestne dane
Úspora približne deväť eur ročne pre štvorčlennú rodinu v Žiline. Priniesť by ju mohla zmena v poplatkoch za komunálny odpad, ktorú aktuálne pripravuje žilinská radnica.
viac
04.01.2019
Zberný dvor a triedenie majú zastaviť zvyšovanie platieb za odpad
Mesto Hriňová chce v tomto roku požiadať o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia na výstavbu Zberného dvora v Hornej Hriňovej na zvýšenie kapacity triedeného zberu komunálneho odpadu.
viac
12.11.2019
Poplatok za odvoz komunálneho odpadu sa v Skalici zvýši o tretinu
Zmenu všeobecného záväzného nariadenia (VZN), ktoré zvýši poplatok za odvoz komunálneho odpadu v meste Skalica, schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) na svojom poslednom zasadnutí.
viac
03.01.2020
Mesto znížilo množstvo odpadu a chce sa zaoberať bioodpadom
Mesto Svidník spustilo v tomto roku propagačnú a osvetovú kampaň v oblasti odpadového hospodárstva. Cieľom bolo zníženie množstva odpadu a zvýšenie podielu separácie. Ako pre TASR uviedla primátorka Svidníka Marcela Ivančová, na začiatku roka mali veľmi nízku mieru vytriedenia odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %