Utorok 22.04.2025
Dnes má meniny 
Slavomír
°C
26.03.2019 08:55

Samosprávy vnímajú ako veľkú bariéru pri zavádzaní Smart City jeho financovanie


Ilustračná snímka


Slovenské mestá a obce majú záujem o zavádzanie inteligentných prvkov a služieb, ktoré by mali uľahčiť ich riadenie a komfort pre občanov. Bariérou je však spôsob ich financovania. Pre TASR sa tak vyjadrilo viacero predstaviteľov samospráv.


Podľa primátora Serede Martina Tomčányiho mesto má dobre nastavený kamerový systém a do budúcnosti má záujem o smart prvky pri zlepšovaní bezpečnosti, či verejnom osvetlení, no bez možností financovania z eurofondov sa tieto investície nedajú realizovať. „Bariérou sú jednoznačne financie. Keď sú v meste problémy s chodníkmi, s cestami, s tým, čo je pre život občanov životne dôležité, tak je to zároveň aj skôr priorita, ako inteligentné prvky v meste,“ upozornil Tomčány.

Financovanie prvkov inteligentného mesta považuje za problém aj primátor Michaloviec Viliam Záhorčák. „Pokiaľ však viem, samosprávy sa budú môcť uchádzať o externé zdroje aj z fondov EÚ v ďalšom plánovacom období. To by sme uvítali,“ konštatoval Záhorčák.       

Riaditeľ poradenskej spoločnosti Visions Consulting Marek Harakaľ tvrdí, že financovanie smart projektov na Slovensku je len na začiatku a chýbajú s ním väčšie skúsenosti. „Financovanie týchto projektov prostredníctvom eurofondov i výziev jednotlivých ministerstiev je komplikované. Ide o čiastkové veci a obce sa musia prispôsobiť tomu, čo sa vypísalo, a nie tomu, čo naozaj potrebujú,“ zdôraznil Harakaľ s tým, že alternatívu vidí v PPP projektoch, konceptoch súkromno-verejného partnerstva.       

„Obce sa nemusia prispôsobovať tomu, čo je vyhlasované vo výzvach z európskych fondov a zároveň je to pre ne aj administratívne jednoduchšie. Negatívom je, že sú s týmto typom financovania malé skúsenosti. Starostovia sú skôr zvyknutí na verejné zdroje. Výhodou môže byť aj rýchle a efektívne riešenie, ktoré obce nestojí veľa peňazí v čase realizácie projektu,“ dodal Harakaľ.       

Samosprávy zvažujú aj takúto formu financovania smart projektov. Záhorčák v nej vidí pozitíva i riziká. „PPP projekty neodmietam, nejde však len o investíciu, ale aj o jej návratnosť, kde môžu mať partneri rozdielne predstavy,“ upozornil Záhorčák.       

Mesto Galanta zrealizovalo pilotný projekt inteligentného verejného osvetlenia v centre. Podľa zástupcu primátora Miroslava Psotu investície do moderných technológií sú nevyhnutné pre efektívnejšie spravovanie chodu mesta. „PPP financovanie je alternatívou, keď súkromná spoločnosť na vlastné náklady vybuduje smart systémy a mesto sa zaviaže na spoluprácu počas určitého obdobia. Napríklad rekonštrukcia verejného osvetlenia vytvorí úspory elektrickej energie a z nich by sa mala dať splácať táto investícia,“ dodal Psota.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.04.2025
So splnomocnencom vlády pre rómske komunity k problematike túlavých zvierat
Po rokovaní na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa zástupcovia ZMOS stretli so splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity Alexandrom Daškom.
viac
16.04.2025
Združenie miest a obcí Slovenska žiada garanciu eurofondov pre regióny
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada garanciu eurofondov pre regióny. Predseda ZMOS Jozef Božik to vyhlásil v utorok na tlačovej konferencii vo Zvolene.
viac
16.04.2025
Rada ZMOS rokovala o schválení kľúčových opatrení a prioritách snemu
Jedenáste zasadnutie Rady ZMOS, ktoré sa konalo 15. apríla 2025 vo Zvolene, prinieslo schválenie kľúčových opatrení a priorít a rovnako aj priority pre nadchádzajúci snem.
viac
16.04.2025
Komora miest ZMOS rokovala o viacerých dôležitých témach
Prezenčné zasadnutie Komory miest sa včera konalo pod vedením predsedu ZMOS Jozefa Božika a podpredsedu ZMOS a predsedu Komory miest Branislava Trégera.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa