Ilustračná snímka.
Počas analýzy odpadov z plastov dovezených na Zberný dvor spoločnosti TEKOS, s. r. o. v Malackách sa pracovníci OZV ENVI-PAK presvedčili, že do žltých kontajnerov a vriec vhadzujú obyvatelia aj množstvo ďalšieho odpadu, ktorý do nich nepatrí.
Bez dôkladného pretriedenia takejto „zmesi“ by zberová spoločnosť stratila šancu predať „iba“ občanmi separovaný odpad na ďalšie spracovanie.
O znečistený odpad nemá záujem žiadna recyklačná spoločnosť a bez dodatočného pretriedenia by ho nikto od TEKOS-u nekúpil. To znamená, že podobné plasty by putovali do spaľovne alebo na skládku. Pritom sa podľa Romana Vandáka, riaditeľa komoditného oddelenia spoločnosti ENVI – PAK, na zberný dvor poväčšinou privážajú čistejšie plasty z vriec (využívajú ich obce), ako z kontajnerov.
Mesto versus dedina alebo: Je zavedenie žetónového systému dobrým riešením?
Za zlým triedením nie sú však len vrecia a kontajnery, ale aj zle nastavený systém. Napríklad v prípade istého mesta znečistenie plastového odpadu predstavovalo 23,72 %. V susednej obci však zavedenie žetónového poplatku na zmesový komunálny odpad spôsobilo, že ľudia v snahe zakúpiť si čo najmenej žetónov a ušetriť, zámerne do farebnej žltej nádoby na plasty vhadzovali aj odpad, ktorý do nej nepatril. Znečistenie bolo väčšie, v tomto prípade až 24,7 %. Na obec je to vysoké číslo. V tomto prípade tvrdenie, že špinavší, „menej vytriedený“ odpad dodáva mesto, a nie dedina, teda neplatilo. V každom prípade však vyššie znečistenie predstavuje pre zberovú spoločnosť vyššie náklady.
Pomyje a chemikálie
„Z toho, čo sme na zbernom dvore videli a čo čakalo na pretriedenie, sme najviac znečistený plast hneď oddelili,“ konštatoval R. Vandák. „Vrátane zvyškov jedál, detských bazénov a nafukovačiek, chemických látok v poloprázdnych plastových fľašiach, znečistených plastových obaloch z kozmetických produktov a podobne. Podobnú zmes je možné už len spáliť alebo uložiť na skládku.“
Konateľ TEKOS-u Juraj Schwarz zdôraznil základnú podmienku, na ktorú by sme my všetci mali dbať pred vyhodením do kontajneru alebo vreca: použitý kelímok, fľašu či nádobu treba vhodiť do triedeného zberu čistú. Z hygienických dôvodov i kvôli ďalšiemu spracovaniu.
Optimálne: štyri druhy plastov a dosť
„Pre nás by bolo optimálne, keby sa vyrábali povedzme iba štyri druhy plastov,“ zdôraznil J. Schwarz. „A nie aby výrobcovia každý týždeň prichádzali s čímsi novým. Na rozdiel od plastov je s triedením skla alebo papiera všetko jednoduchšie. Aj s ich posunom k spracovateľovi.“