Utorok 04.08.2020
Dnes má meniny 
Dominika, Dominik
°C
05.11.2019 11:10

Rača odstránila najväčšie čierne skládky na svojom území


Snímka zdroj: raca.sk


Jednou z priorít mestskej časti Rača v oblasti životného prostredia je očistenie verejných priestranstiev od nánosov odpadkov a čiernych skládok, ktoré sa roky hromadili na rôznych miestach v rámci Rače.


Súčasne s tým, ako Rača získala práve na tento účel dotáciu z Enviromentálneho fondu, začalo počas októbra a novembra oddelenie životného prostredia s firmou Arguss, s. r. o. pracovať na postupnom čistení vopred vytipovaných lokalít. „Odstraňoval sa odpad uložený v rozpore so zákonom na základe rozhodnutí Okresného úradu Bratislava, keď sa v konaní nepodarilo určiť osobu zodpovednú za umiestnenie odpadu. V takomto prípade je podľa zákona o odpadoch povinnosťou obce zabezpečiť na vlastné náklady jeho odstránenie,“ povedala vedúca oddelenia životného prostredia v Rači Anna Jusková. 

Z Rače sa odstránilo dohromady 19 skládok rôznych rozsahov v celkovom množstve viac ako 301 ton, išlo predovšetkým o zmiešaný komunálny odpad, drobný stavebný odpad a v menšom množstve biologicky rozložiteľný odpad. Na skládku sa uložilo 36 ton odpadu - zmesový komunálny odpad a stavebný materiál obsahujúci azbest, na zhodnotenie išlo 265 ton odpadu - objemný odpad, komunálny odpad inak nešpecifikovaný, biologicky rozložiteľný odpad, zemina a kamenivo, betón, zmesi betónu a tehál.

Z vopred naplánovaných sa nevyčistila iba jedna väčšia skládka, a to z dôvodu neposkytnutia súhlasu na vstup na pozemok od vlastníka pozemku. Najväčšia časť, až 90% odpadu sa nachádzalo v záhradkárskej oblasti Žabí Majer, v okolí Modrého mosta a časti Východné. 

Mestská časť mala na účel odstránenia čiernych skládok rozpočtovaných 40-tis. €, Enviromentálny fond poskytol dotáciu vo výške 33-tis. €. Konečné náklady na odstránenie všetkých skládok boli 50 711 €. 

„Po vyčistení všetkých lokalít postupne osádzame tabule „Zákaz sypania smetí“, zároveň sme mestskej polícii poskytli mapu s vyčistenými lokalitami. Na rokovaní s veliteľom mestskej polície okresu III. sme ho požiadali o pravidelné kontroly a hliadky daných miest,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský. „Takisto uvítame každé upozornenie občanov na novovznikajúce skládky  či už na vyčistených miestach, ale aj kdekoľvek inde v Rači. Na našej novej web stránke sme za týmto účelom vytvorili samostatnú sekciu https://www.raca.sk/nahlasenie-nelegalnej-skladky/ s podrobným postupom a tlačivom na vyplnenie,“ doplnil račiansky starosta.  

 

Autor: (www.raca.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.08.2016
V Rači osadili nové odpadkové koše aj s popolníkmi
V uliciach Rače v týchto dňoch pribudli nové odpadkové koše s objemom 63 litrov, v ich vrchnej časti je inštalovaný popolník.
viac
10.02.2017
V bratislavskej Rači budú k sviatku zamilovaných dve vinárske akcie
Pre tých, ktorí majú chuť osláviť sviatok zamilovaných s pohárom dobrého vína, sa v Rači už tento víkend budú konať hneď dve valentínske vinárske akcie.
viac
05.04.2018
Boj proti čiernym stavbám vo vinohradoch v Rači sa posunul do novej fázy
Okresný úrad Bratislava v odvolacom konaní potvrdil v poradí druhé rozhodnutie račianskeho stavebného úradu o odstránení stavieb v lokaloite Fixle.
viac
26.03.2019
Tvorbu i schvaľovanie územného plánu treba podľa starostov zmeniť
Pre hlavné mesto SR Bratislavu by mal platiť osobitný proces územného plánovania, podobne ako je to napríklad v metropole ČR v Prahe. Aj to jeden z návrhov, ktoré v diskusii na tému územného plánu Bratislavy zaznel na ostatnom rokovaní (22. 3.)
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %