Nedeľa 15.12.2019
Dnes má meniny 
Ivica
°C
11.05.2018 11:55

Premiér: Mestám a obciam rastú príjmy a zvyšujú sa im aj prebytky hospodárenia


Snímka zdroj: SlobodnaEuropaeu


Mestám a obciam na Slovensku rastú príjmy každý rok a zvyšujú sa aj prebytky ich hospodárenia. V Národnej rade SR na to upozornil premiér Peter Pellegrini.


Reagoval tak na otázku opozičného poslanca Ondreja Dostála (SaS). "Nielen naše samosprávy, ale aj vládni a mimovládni analytici opakovane upozorňujú na to, že ani napriek rastúcim objemom výnosov z podielových daní nemajú dostatok zdrojov na takú šírku kompetencií, ktorá im v rámci decentralizácie bola prisúdená. Vláda na tento fakt reaguje najmä nesystémovými opatreniami, ako sú rôzne selektívne dotačné schémy, čo je v rozpore najmä s duchom a princípmi fiškálnej decentralizácie. Kedy začne vláda riešiť komplexne a systémovo dokončenie reformy verejnej správy na Slovensku?" pýtal sa Dostál.       

Premiér upozornil, že samospráva má ročne k dispozícii 2,7 miliardy eur z podielových daní. Z toho 70 percent ide mestám a obciam a zvyšok samosprávnym krajom. "Samospráva oceňuje dynamický rast daňových príjmov v posledných rokoch, medzi rokmi 2016 a 2017 predstavoval 7,7 percenta, teda mestám, obciam a krajom vzrástli príjmy o 183 miliónov eur," povedal s tým, že dobrú finančnú kondíciu obcí a miest potvrdzujú aj nárasty na zostatkoch ich účtov. "Ku koncu roka 2017 suma na účtoch samospráv bola viac ako 900 miliónov eur, kraje mali na účtoch viac ako 257 miliónov eur," informoval Pellegrini.       

Predseda vlády preto nesúhlasí s Dostálovym názorom, že mestá a obce nemajú dostatok peňazí na plnenie si svojich povinností. "Musíme hovoriť aj o tom, že na Slovensku sú aj malé obce s desiatkami obyvateľov, a tie asi ťažko budú schopné z podielových daní plniť si svoje povinnosti. Preto sa nádejám, že pristúpia k spájaniu obecných úradov a k spoločnému poskytovaniu služieb," dodal premiér.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2017
Systém informatizácie by mal na celom Slovensku fungovať do piatich rokov
Princíp jedenkrát a dosť v oblasti informatizácie na úradoch by mal v súčasnosti platiť v Slovenskej republike už v 2100 mestách a obciach. V priebehu ďalších piatich rokov by to malo byť na území celého Slovenska. Uviedol to na tlačovej konferencii ZMOS výkonný podpredseda Milan Muška.
viac
23.11.2017
Zimná údržba je o povinnostiach aj trpezlivosti
Mestá a obce sa pripravujú na zimnú údržbu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev. Spravidla to upravujú v príslušnom všeobecne záväznom nariadení, ktoré sa týka zabezpečovania čistoty a poriadku.
viac
08.10.2018
MK SR by malo mať peniaze na dotácie pre umelecké školy
Ministerstvo kultúry by malo mať peniaze na to, aby mohlo dotovať tri verejné umelecké školy. Na rokovaní parlamentného kultúrneho výboru to povedala ministerka Ľubica Laššáková (Smer-SD).
viac
15.05.2019
Zákaz hazardných hier na území obce bude naďalej podmienený petíciou
Zákaz hazardných hier na území obce bude naďalej podmienený petíciou občanov. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok odmietli novelu zákona o hazardných hrách z dielne OĽaNO a ďalších opozičných poslancov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %