Nedeľa 15.12.2019
Dnes má meniny 
Ivica
°C
19.11.2019 05:05

Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko


Logo súťaže


Rád píšeš? Rád slohuješ? Rád vymýšľaš? Potom je práve pre Teba určená súťaž. Zapoj sa do 28. ročníka celoslovenskej súťaže Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko.


KTO SA MOŽE ZAPOJIŤ?  Žiaci všetkých typov a druhov základných a stredných škôl zo Slovenska, ale aj deti zahraničných Slovákov.

AKO SA ZAPOJIŤ?  Napíšeš prácu (napríklad rozprávku, príbeh, úvahu, poviedku, novelu, báseň vo veršoch, báseň bez veršov či divadelnú hru). Žáner nie je obmedzený, hlavne, aby to bolo Tebou vytvorené a od srdca.

NA AKÚ TÉMU?  To už vieš! Je to v logu súťaže: prečo máš rád slovenčinu, prečo máš rád Slovensko. Ako vnímaš Slovensko, čo máš rád, čo rád robíš cez prázdniny, ako sa rád rozprávaš so svojou starou mamou, starým tatom v ich nárečí, aké miesta na Slovensku rád objavuješ, kam rád chodíš; kde vidíš Slovensko o pár rokov; ako by Slovensko mohlo byť krajšie, ako by si Slovensko prezentoval v zahraničí... A čo naša reč? Čo sa Ti na nej páči? Opíš, povedz, rozpovedz nám o svojom vzťahu k Slovensku a k slovenčine – jazyku nášmu „prekrásňe ustrojenému, lahkotvorivému, v tvorivosti rozmaňitému a v zvukach jadrnému.“ (Tak už o nej hovoril Ľudovít Štúr a taká naozaj slovenčina aj je.)

DOKEDY?  Súťažnú prácu odovzdaj najneskôr do 9. januára 2020 svojej pani učiteľke/pánovi učiteľovi slovenčiny na svojej základnej alebo strednej škole. Učitelia ju pošlú najneskôr do 15. januára 2020 na adresu: Štátny pedagogický ústav, Pluhová 8, 820 00 Bratislava, heslo na obálke: PREČO MÁM RÁD SLOVENČINU, PREČO MÁM RÁD SLOVENSKO

KOĽKOKRÁT?  Priprav si 4 výtlačky svojej tvorivo napísanej práce.

AKÉ SÚ CENY?  Môžeš vyhrať dve voľné vstupenky do rozprávkovej dediny HABAKUKY (na Donovaloch) postavenej na motívy slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského – zoberieš aj niekoho so sebou; predplatné časopisu Slniečko a zaujímavé knihy. Dostaneš diplom, Tvoja práca bude uverejnená v zborníku víťazných prác a stretneš sa aj so spisovateľom/kou na slávnostnom odovzdávaní cien v Nových Zámkoch v máji 2020.

POTREBUJEŠ ĎALŠIE INFORMÁCIE?

Navštív webové sídlo Ministerstva kultúry SR: www.culture.gov.sk alebo priamo zadaj do vyhľadávača: http://www.culture.gov.sk/posobnost-ministerstva/statny-jazyk/sutaz-preco-mam-rad-slovencinu-c5.html.

SÚŤAŽ ORGANIZUJÚ:

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky,

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky,

Štátny pedagogický ústav,

Vydavateľstvo SPN – Mladé letá,

Matica slovenská,

Vydavateľstvo Matice slovenskej,

Spolok slovenských spisovateľov,

Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied,

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Autor: (ts-mksr-Pavol Čorba, hovorca)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.06.2016
Mám ja kosu, kosičku...
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravuje v Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka IX. ročník celoslovenskej súťaže v kosení trávy „Mám ja kosu, kosičku“.
viac
08.01.2018
Na Kľačianskej podkove súťažili s chlapmi aj tri furmanky
Na dvanástom ročníku Kľačianskej podkovy si v nedeľu v Turčianskych Kľačanoch zmeralo sily v dvoch disciplínach – práci s drevom a v ťažkom ťahu 22 furmanov a tri furmanky.
viac
24.09.2018
V Turovej opäť súťažili gulášoví majstri
Prvú septembrovú sobotu sa uskutočnil už 6. ročník zápolenia o Guláš majstra Turová.
viac
17.12.2018
Koná sa ďalší ročník celoslovenskej literárnej súťaže s medzinárodnou účasťou
Pre všetky deti, ktoré rady píšu, rady slohujú, rady vymýšľajú. Práve pre ne je určená súťaž Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.16 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.03 %