Každá dedina má svoj recept, ktorý považuje za najchutnejší. Snímka zdroj: (liptovskedroby.sk).
Tradičné liptovské droby už majú svoj jednotný recept. Pripravili ho skúsení kuchári, výrobcovia i znalci regionálnej kuchyne a tradícií. Dôvodom sú snahy o zápis do Registra chránených označení pôvodu a chránených zemepisných označení vedeného Európskou komisiou.
"Nájsť receptúru, ktorá bude reprezentovať to najlepšie na liptovskej pochúťke, nebolo jednoduché. Každá dedina má svoj recept, ktorý považuje za najchutnejší. V Bobrovci napríklad pridávajú do drobov krv, v Smrečanoch zas jahňacie mäso. Nakoniec sme sa po mnohých rokovaniach a degustáciách zhodli, že tradičné liptovské droby budú pozostávať zo zemiakov, škvariek, osmaženej cibule na bravčovej masti a niekoľkých korenín. Pomletá zmes sa naplní do bravčového čreva, uvarí sa, ochladí a následne ešte upečie," povedal Štefan Packa z formujúceho sa Občianskeho združenia Liptovské droby. Podobným jedlom sú podľa neho šialence, ktoré sa pripravujú z podobných surovín, plnia sa však do baraních čriev.
Prípravný výbor združenia v týchto dňoch podal žiadosť o registráciu na Ministerstvo vnútra SR, schválená by mala byť do dvoch týždňov. "Keď budeme registrovaní ako občianske združenie, môžeme podať našu žiadosť o zápis ochrannej známky a začne sa náročný úradný a zákonný proces. Recept prejde množstvom inštitúcií, posudzovať ho bude Výskumný ústav potravinársky či ministerstvo poľnohospodárstva," vysvetlil Packa s tým, že proces by mal trvať približne dva roky.
"Verím, že ak sa nám podarí dotiahnuť náš zámer do konca, všetci Liptáci to prijmú s hrdosťou. Ochranná známka bude potom zaväzujúca a tradičné liptovské droby budú všade pripravované podľa jednotného postupu s rovnakým zložením. Pod registrovaným názvom sa budú droby s najlepšou receptúrou dovážať aj do reštauračných zariadení a obchodov," skonštatoval s tým, že ochranné zemepisné označenie získalo do dnešného dňa desať slovenských potravín.