Nedeľa 13.06.2021
Dnes má meniny 
Anton
°C
14.05.2021 08:25

Práce na rekonštrukcii Malého kaštieľa napredujú


Na snímke takzvaný Malý kaštieľ počas rekonštrukcie v meste Snina 13. mája 2021. Snímka zdroj: (tasr).


Práce na rekonštrukcii takzvaného Malého kaštieľa v meste Snina, národnej kultúrnej pamiatky (NKP) evidovanej Pamiatkovým úradom SR ako Dom služobníctva, napredujú podľa plánu.


Paralelne sa realizuje aj obnova časti historického parku susediaceho s NKP. Sninčania by sa z obnovených pamiatok mohli tešiť ešte tento rok, uviedol zástupca zhotoviteľa projektu.

„Predpokladáme, že by sme mohli mať práce ukončené do septembra,” povedal stavbyvedúci humenskej stavebnej spoločnosti Reinter, ktorá sa stala víťazom verejného obstarávania na realizátora prvých dvoch etáp obnovy historického centra mesta. Ako ozrejmil, na objekte Malého kaštieľa bolo potrebné vykonať statické zabezpečenie. „V strede budovy sú dva nosné múry, ku ktorým sú priskrutkované čelná stena a s ňou protiľahlá. Celé murivo sa tiež sťahuje betonárskou oceľou, viditeľné svorky budú skryté pod fasádou,” priblížil s tým, že na vykonávané práce pravidelne dohliadajú aj pamiatkari. Potrebné bolo tiež vymeniť časť strešného krovu, keďže trámy už boli prehnité. Objekt Malého kaštieľa je už obohatený o priestory pod úrovňou terénu, ktoré majú slúžiť na prezentáciu a predaj lokálnej produkcie.

V rámci prvej etapy obnovy historického centra mesta, ktorú samospráva realizuje vďaka projektu cezhraničnej spolupráce programu ENI s rozpočtovým nákladom vo výške takmer 480 000 eur, sa rekonštruuje budova Malého kaštieľa. Počas druhej, ktorú zhotoviteľ vykonáva paralelne, sa obnoví časť historického parku. Ako stavbyvedúci priblížil, investície vo výške takmer 253 000 eur, ktoré mesto získalo z programu Interreg, majú slúžiť na skultivovanie bezprostredného okolia Malého kaštieľa, vybudovanie jazierka, altánku a peších komunikácií.

„Tu sa vybagrujú sutiny, ktorými bolo zahádzané pôvodné jazero, a novovybudované jazierko menšieho rozsahu sa sprístupní systémom chodníkov, aby bolo možné z dolnej terasy parku, ktorú ľudia poznajú najmä z podujatí Človek, pes a kôň, prejsť bezbariérovo k samotnému kaštieľu,” ozrejmila primátorka mesta Daniela Galandová. Ako doplnila, tretiu etapu, počas ktorej sa majú v parku sanovať "výnimočné" dreviny, bude mesto realizovať v rámci rozsiahleho projektu Snina – mesto pripravené na klimatickú zmenu, financovaného z Nórskych fondov.

Dom služobníctva postavený na začiatku 19. storočia rekonštruovali naposledy v 50. rokoch 20. storočia. Následne až do roku 1970 slúžila budova na vzdelávacie účely. Jej súčasná obnova má vychádzať z projektovej dokumentácie, ktorú pre mesto vypracovala spoločnosť Argo-PK ešte v roku 2013.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.07.2018
S financovaním rekonštrukcie NKP Rusovce sa bude rátať v štátnom rozpočte
Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky (NKP), kaštieľa v bratislavských Rusovciach, by mala podľa odhadov stáť viac ako 75 miliónov eur bez DPH.
viac
03.10.2019
Malý kaštieľ v Snine zrekonštruujú
Mesto Snina zrekonštruuje takzvaný malý kaštieľ. Stane sa tak vďaka programu cezhraničnej spolupráce ENI HU-SK-RO-UA 2014 - 2020. Zmluvu o projekte s názvom Obnova historických pamiatok v Snine podpísala v pondelok (30. 9.) primátorka mesta Daniela Galandová na Úrade Prešovského samosprávneho kraja.
viac
31.01.2020
Malý kaštieľ má pomôcť prispieť k prezentácii regiónu
Rekonštrukcia takzvaného malého kaštieľa, jednej zo štyroch národných kultúrnych pamiatok (NKP) nachádzajúcich sa v historickom areáli mesta Snina, by podľa slov primátorky mesta Daniely Galandovej mohla prispieť k prezentácii regiónu.
viac
12.01.2021
O dotácie PSK sa budú môcť žiadatelia uchádzať v troch programoch
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v tomto roku prerozdelí v rámci svojho dotačného programu z vlastných príjmov štyri milióny eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.60 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %