Nedeľa 22.05.2022
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
22.01.2022 09:55

Politika otvoreného prístupu na UMB


Ilustračná snímka (UMB)


Univerzita Mateja Bela prijala oficiálnu politiku otvoreného prístupu v duchu Budapeštianskej a Berlínskej deklarácie


Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici ako prvá univerzita na Slovensku prijala oficiálnu politiku otvoreného prístupu, v ktorej deklaruje záujem napĺňať princípy Budapeštianskej a Berlínskej deklarácie, ktoré položili základ hnutia otvoreného prístupu a poskytovať bezbariérový prístup k výsledkom vedeckovýskumnej činnosti svojich zamestnancov.

Prijatím politiky univerzita nadviazala na aktuálne trendy smerovania vedy a výskumu vo svete a zaradila sa k prestížnym zahraničným univerzitám, kde otvorený prístup a otvorená veda predstavujú štandardný spôsob vedeckej komunikácie. Zároveň tým preukázala odhodlanie k realizácii cieľov definovaných v Národnej stratégii otvorenej vedy na roky 2021 – 2028, z ktorých mnohé proklamuje aj v Dlhodobom zámere univerzity na roky 2021 – 2026.

„Veríme, že zavedenie princípov tejto politiky bude mať pozitívny dopad na posilnenie dôvery spoločnosti vo vedu, zvýšenie viditeľnosti a citovanosti výsledkov vedeckovýskumnej činnosti univerzity a ich efektívne využitie v spoločenskej a hospodárskej praxi,“ uviedla riaditeľka Univerzitnej knižnice Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Mgr. Michaela Mikušková.

Autor: (ts-UMB)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2016
Preteky Okolo Slovenska sa začnú v Banskej Bystrici
Počas jubilejného 60. ročníka pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 7. do 12. júna, bude na trati bojovať takmer stopäťdesiat cyklistických profesionálov.
viac
04.11.2016
Viete o niekom, kto má srdce na dlani?
Už desať rokov oceňujeme cenou Srdce na dlani dobrovoľníkov a dobrovoľníčky z celého banskobystrického kraja, ktorí nezištne pomáhajú vo svojom okolí a robia množstvo skvelej práce dobrovoľne a zadarmo.
viac
20.03.2017
Začína celonárodná kampaň Vyzvi srdce k pohybu
V poradí už 7. ročník celonárodnej kampane na zvýšenie pohybovej aktivity dospelej populácie pod tradičným názvom Vyzvi srdce k pohybu odštartuje dnes 20. marca 2017.
viac
18.04.2018
Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí oslávilo štvrťstoročnicu
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici pri príležitosti osláv 25. výročia Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí (MC UMB) pripravila slávnostné zhromaždenie s názvom Korene a krídla. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Auly Rotunda na EF UMB dňa 12. apríla 2018.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.05 %