Ilustračná snímka: (int.).
Pred komisiou na ochranu verejného poriadku a životného prostredia v Senici prezentovali konatelia spoločnosti Anubis zámer vybudovania zvieracieho krematória, ktoré by malo vzniknúť v priestoroch bývalých kasární na Dlhej ulici.
Jedno zvieracie krematórium už v meste stojí, ale je určené na kremáciu zvierat do 150 kilogramov. V novom krematóriu by sa mali okrem menších zvierat spaľovať aj telá uhynutých koní. „Po prvé je najlepšie odpad nevytvárať, druhou možnosťou je jeho recyklácia, to je v našom prípade zakopávanie zvierat, čo nie je najvhodnejšie riešenie. Najlepším riešením je spopolnenie zvierat. Funguje to tak aj vo vyspelých európskych krajinách,” uviedol konateľ spoločnosti Šimon Pajpach.
Firma podľa vlastných slov predpokladá, že mesačne bude spaľovať jedného až tri kone. Doba kremácie je podľa štúdie od osem do 12 hodín. Spoločnosť už mala snahu vytvoriť rovnaké krematórium v obci Bučany a uvažovala aj nad priestormi v Trnave, ale podobne ako v Senici narazila na odpor obyvateľov. „Najväčšie znepokojenie ako občan vnímam v tom, že prevádzka má byť umiestnená 200 metrov od najbližších obydlí. Komisia sa zhodla na stanovisku, že proti prevádzke ako takej námietky nemá, ale nesúhlasí s navrhnutým umiestnením tejto prevádzky,” informovala členka komisie Dana Ševčíková.
Tento zámer sa okrem komisie nepozdáva aj viacerým skupinám občanov, ktoré sa snažia petíciou výstavbe krematória zabrániť. „Momentálne má petícia približne 600 podpisov. Senica má veľmi veľa faktorov, ktoré strpčujú ľuďom život a my si neustále pridávame ďalšie a ďalšie zdroje, ktoré znečisťujú prostredie,” doplnila predsedníčka komisie a zároveň členka petičného výboru proti výstavbe krematória Ľubica Krištofová.
Zástupcovia spoločnosti s nesúhlasom občanov počítali. „Ide však o zariadenia, ktoré nie sú technologicky staré. Takže obavy chápem, ale z hľadiska znečistenia problém nie je. Je to druh biznisu, ktorý má svojich zástancov, ale aj svojich odporcov,” doplnil druhý konateľ firmy Anubis Roman Schatz.
V súčasnosti sa mesto zaoberá vplyvom prevádzky na životné prostredie. V úvodnej fáze je stanovisko mesta zamietavé vzhľadom na plánovanú polohu prevádzky. „Ďalší postup je, že sa k zámeru bude vyjadrovať odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Trnave. Až po vydaní jeho rozhodnutia budeme vedieť, či sa bude robiť veľká štúdia posudzovania vplyvov na životné prostredie,” hovorkyňa mesta Senica Viera Barošková.