Snímka zdroj: (sedliska.sk).
Medový deň spojený s prezentáciou ľudových remesiel ponúkne v Sedliskách v okrese Vranov nad Topľou návštevníkom možnosť ochutnať takmer 20 vzoriek medu z oblasti rieky Ondava.
Svoje chuťové poháriky budú môcť otestovať aj na domácej medovine. Včelári od Nižného Hrušova až po Holčíkovce budú zároveň súťažiť o titul najlepšieho medu. Uviedol to jeden z organizátorov a vystavujúcich včelárov Jozef Tomčák.
"Predstavovať budeme tiež históriu včelárstva," vysvetlil. Hostia budú mať možnosť vidieť, ako a za pomoci akých nástrojov sa med vyrábal kedysi a dnes. "Môžu si porovnať náročnosť jednotlivých techník," dodal. Zároveň upozornil, že reálne sa med v Sedliskách vytáčať nebude. "Včely majú totiž veľmi citlivý čuch. Momentálne nemajú žiadnu znášku, takže by určite svojou prítomnosťou vyplašili návštevníkov," uviedol s úsmevom Tomčák.
K dispozícii bude tiež prezentácia výrobkov z vosku, socha sv. Ambróza, ktorý je patrónom včelárov, ale aj rôzne ľudové remeslá. "Návštevníkov určite zaujmú výrobky z hliny, umelecký koláč, krojované bábiky či tkané koberce," dodal včelár s tým, že na návštevníkov čaká bohatý kultúrny program, ale aj výstava poplenérových obrazov hradu Čičva.
Jedným z hlavných cieľov podujatia je podľa slov Tomčáka najmä to, aby sa ľudia stretli, porozprávali sa, oddýchli si, ale sa aj naučili niečo nové. "Mladí včelári sa často nemajú od koho učiť. Stále vravím, že na druhý svet si so sebou nič nezoberiem," vysvetlil s tým, že práve aj toto je príležitosťou podnietiť mladých ľudí k tomuto remeslu. "Sám Albert Einstein sa vyjadril, že keď vymrú včely, ľudstvu nezostáva viac než štyri roky života," dodal.
Slávnosti remesiel a medu sa uskutočnia v nedeľu (14. 8.) o 14. hod. v prírodnom amfiteátri pod hradom Čičva.
Podujatie organizuje obec Sedliská a Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou s finančnou podporou Prešovského samosprávneho kraja.