Piatok 05.06.2020
Dnes má meniny 
Laura
°C
02.12.2019 02:00

P. Fiabáne: Prvý rok vo funkcii potvrdil šesť kľúčových oblastí rozvoja Žiliny


Peter Fiabáne, primátor Žiliny. Snímka zdroj: zilinak.sk


Prvý rok žilinského primátora Petra Fiabáneho vo funkcii potvrdil, že pre rozvoj Žiliny je kľúčových šesť oblastí, ktoré naformuloval v predvolebnej kampani.


Povedal to v piatok na tlačovej konferencii pri príležitosti zhodnotenia prvého roku na poste primátora.       

Doplnil, že je to otvorený a komunikatívny úrad. "Bezpečné mesto, predovšetkým mestská polícia a kamerový systém. Sociálne mesto, ktoré sa vie postarať o svojich slabších. Potom je to doprava a parkovanie ako kľúčové problémy. Ďalej nedobudovaná športová infraštruktúra a kvalitný verejný priestor," uviedol Fiabáne.       

"Klamal by som, keby som povedal, že je to prechádzka ružovým sadom. Je to veľmi náročná a zodpovedná funkcia. Každý deň sa stretávam s množstvom problémov, ale každý deň prichádza aj niečo pozitívne. Niekto niečo ocení, niečo dobré sa nám podarí urobiť. To kompenzuje všetky nároky, ktoré kladie funkcia na primátora," podotkol žilinský primátor.       

Vďaka zmene organizačnej štruktúry a poriadku odmeňovania sa podľa neho podarilo skvalitniť manažment mestského úradu (MsÚ). "Mesto po dlhodobom zhodnocovaní práce jednotlivých odborov úradu pristúpilo k zmene organizačnej štruktúry, ktorá začne platiť od januára 2020. Prispeje k efektívnemu výkonu zamestnancov úradu tak, aby boli požiadavky zo strany občanov a potrieb mesta vyriešené v čo najkratšom čase," vysvetlil Fiabáne.       

Vedenie mesta navštívilo od septembra 2019 všetky mestské časti a sídliská. "Obyvatelia môžu prostredníctvom Odkazu pre starostu jednoducho a rýchlo upozorniť na problémy v ich okolí. Zapojili sme ich do rozhodovania o verejnom priestore a vypracovali sme pocitovú mapu. Vznikol nový koncept vianočných trhov aj nové športoviská - multifunkčné ihriská pri Základnej škole (ZŠ) a materskej škole sv. Gorazda, telocvičňa ZŠ Martinská a tartanová dráha na Oravskej ceste," pripomenul.

"Spustili sme systém zdieľaných bicyklov, ktorý Žilinčania a návštevníci mesta prijali s nadšením. Od spustenia registrácie vo februári 2019 zaznamenal prevádzkovateľ systému zdieľaných bicyklov takmer 22 500 používateľov. Pilotná sezóna sa začala v apríli a priniesla so sebou vyše 268.000 prenájmov," dodal žilinský primátor.       

V oblasti dopravy to bola napríklad rekonštrukcia 26 zastávok MHD s celkovými nákladmi vo výške približne 1,644 milióna eur. "Regulácia vstupu do pešej zóny či preferencia MHD - ocenený projekt na ITAPA 2019. Ďalej je to asfaltovanie ciest a chodníkov - za 630-tis. eur zrekonštruujeme 17 úsekov chodníkov a spolu takmer 40-tis. štvorcových metrov (m2) miestnych komunikácií a asfaltových ihrísk. Novou oceľovou lávkou pre peších a cyklistov sme nahradili pôvodnú lanovú lávku ponad rieku Kysuca, ktorá bola dlhodobo v nevyhovujúcom stave," uzavrel Fiabáne.            

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.12.2018
Novozvolený primátor Peter Fiabáne sa ujal funkcie
Novozvolený primátor mesta Žilina Peter Fiabáne sa v pondelok ujal funkcie na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Žiline. Sľub poslanca zároveň zložilo 29 z 31 poslancov, medzi nimi aj Igor Habánik (koalícia OĽaNO, SaS, OKS, NOVA), ktorý nahradil Fiabáneho.
viac
06.12.2018
Do Žiliny prišiel Mikuláš a potešil najmenších
V predvečer svätého Mikuláša zavítala do Žiliny milá návšteva. Ako každý rok, aj tento prišiel do nášho mesta Mikuláš, aby rozdal malým deťom sladkosti a pomohol rozsvietiť vianočný stromček.
viac
17.04.2019
Mesto Žilina ocenilo 25 výnimočných pedagógov
Záslužnú prácu žilinských učiteľov ocenila aj radnica. Pri príležitosti Dňa učiteľov si najlepší pedagógovia prevzali z rúk primátora pamätné listy.
viac
16.09.2019
Európsky týždeň mobility v Žiline prinesie množstvo aktivít a MHD zadarmo
Žilina sa aj v tomto roku zapája do Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná od 16. do 22. septembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %