Piatok 03.12.2021
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
13.08.2021 07:45

Ornitológovia našli 40 hniezdnych lokalít orla kráľovského


Orol kráľovský (Aquila heliaca). Snímka zdroj: (tasr).


Ornitológovia spolu s ochranármi skontrolovali tento rok 40 hniezdnych lokalít orla kráľovského na západe Slovenska. Ide o najvyšší počet za desaťročia monitoringu.


Počet párov na západe sa tak blíži k populácii na východe SR, kde ich je okolo 50. Uviedol to Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

V roku 2017 zaznamenali odborníci na západnom Slovensku hniezdenie len 19 párov orla kráľovského. „Po dlhých rokoch stagnovania západoslovenskej populácie sa konečne môžeme tešiť z nových párov,” podotkol Veselovský.

Prekvapením tejto sezóny bol pre ornitológov najvyšší zaznamenaný počet mláďat sokola rároha. Z celkového počtu 40 hniezdnych párov bolo 33 úspešných, pričom spolu vyviedli rekordných 121 mláďat, priblížil Jozef Chavko z RPS.

Pokračuje, že sklamaním je hniezdenie najvzácnejšieho sokola kobcovitého (červenonohého). Na Slovensku je aktuálne známe iba jediné hniezdisko, a to v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia pri Bratislave. „Vplyvom daždivej a mimoriadne chladnej jari sa lokálne znížil počet hrabošov aj veľkých druhov hmyzu, ktoré tvoria hlavnú časť potravy sokola kobcovitého. Búdky a hniezda úspešne opustilo len 19 mláďat,” skonštatoval Chavko. Dodal, že historické maximum evidujú doposiaľ pre rok 2019, keď vyletelo 73 mláďat.

Výr skalný, najväčšia sova na Slovensku, zahniezdil tento rok v hniezde orliaka morského. Ornitológovia to zaznamenali na Žitnom ostrove. Vyliahli sa mu tri mláďatá, z ktorých prežili dve. „Zvyšky potravy v hniezde nám prezradili, že rodičia ulovili ježa, kačicu a potkana. Začiatkom júna mláďatá sedeli už iba na malých zvyškoch hniezda. Mláďatá ho našťastie stihli úspešne opustiť, kým sa úplne rozpadlo,” uviedol Karol Šotnár z RPS.

Veselovský hovorí, že väčšina druhov už úspešne vychovala svoje mláďatá, avšak plamienka driemavá pokračuje v druhom hniezdení. Ornitológovia pri augustovej kontrole búdky v Nových Zámkoch našli šesť mláďat. V okrese Šaľa samica ešte len zahrievala znášku. Na to, ako hniezdenie dopadne, si ornitológovia budú musieť počkať do jesene. „V porovnaní s predošlými dvoma priaznivými rokmi však pôjde určite o nižšiu úspešnosť,” poznamenal Veselovský. Dodal, že plamienkam dlhodobo pomáhajú rozmiestňovaním búdok do poľnohospodárskych objektov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.08.2020
Za nižší počet mláďat sokola červenonohého môže menej potravy
Vlani sa odchovalo 25 párov a 73 mláďat, tento rok z 18 hniezd vyletelo 32 mladých sokolov. Informovalo o tom občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
viac
27.10.2020
Ochranári zaznamenali mimoriadne neskoré hniezdenie sovy plamienky
Jedno z najneskorších zdokumentovaných hniezdení sovy plamienky driemavej v celoslovenskom meradle zaznamenali ochranári počas monitoringu tohto druhu na poľnohospodárskom družstve v okrese Dunajská Streda.
viac
08.06.2021
Košická zoo ako prvá na Slovensku odchovala mláďatá výra západosibírskeho
V košickej zoologickej záhrade sa vyliahli tri výry západosibírske, ktoré na Slovensku dosiaľ neodchovala žiadna zoo. Unikátne prírastky sa prihlásili na svet pred pár týždňami. Informovala o tom vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu košickej zoo Eva Malešová.
viac
18.08.2021
Na Sysľovských poliach zaregistrovali po rokoch mláďa dropa fúzatého
V Chránenom vtáčom území Sysľovské polia pri Bratislave zaregistrovali po dlhých rokoch mláďa dropa fúzatého. Náhodou naň natrafili rakúski ochranári pri pravidelnom sčítaní dropov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %