Utorok 18.06.2024
Dnes má meniny 
Vratislav
°C
05.03.2020 02:20

OLO začalo tento týždeň s odvozom bioodpadu zo záhrad


Snímka zdroj: (odpady-portal.sk).


V Bratislave začala tento týždeň mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) s odvozom biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo záhrad. Realizovať ho bude do novembra v intervale raz za 14 dní.


Odpad z hnedých zberných nádob končí následne v kompostárni, kde sa spracováva na kompost. Informovala o tom asistentka predstavenstva OLO Linda Golejová.

Hnedá zberná nádoba na bioodpad slúži na odvoz kvetov, štiepky, pilín, pokosenej trávy, malých kusov konárov do priemeru piatich centimetrov, lístia, odpadu z ovocia a zeleniny a buriny. „V zbernej nádobe na biologicky rozložiteľný odpad sa nemôžu nachádzať igelitové vrecká, a to ani biodegradovateľné a biologicky rozložiteľné, odpady nebiologickej povahy a zmesový komunálny odpad. Taktiež ani iné cudzorodé predmety, ako kamene, palety, fľaše, črepníky, kov a podobne,” priblížila Golejová.

OLO upozorňuje, že ak nádoba bude obsahovať odpad, ktorý do nej nepatrí, nebude vyprázdnená a odvoz sa bude považovať za vykonaný. „Zároveň bude držiteľ odpadu povinný na svoje náklady odpad vytriediť a odovzdať ho na miesto určené na tieto odpady,” uviedla mestská firma. Informáciu o tom, v ktorý deň sa vykonáva odvoz bioodpadu, nájdu obyvatelia na nálepke umiestnenej na hnedej zbernej nádobe. V prípade pochybností si ho však môžu zistiť aj priamo na webe OLO. „Hnedú zbernú nádobu je potrebné vyložiť vždy deň pred plánovaným odvozom. Biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad je možné bezplatne odovzdávať počas celého roka aj v zbernom dvore našej spoločnosti alebo v niektorých zberných dvoroch mestských častí,” podotkla Golejová.

Nakladanie s bioodpadom zo záhrad a zelene majú v Bratislave možnosť riešiť aj bytové domy, ktoré sú vlastníkmi pozemku so zeleňou. Stačí, ak správca nehnuteľnosti podá žiadosť o kompostér na oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií, Blagoevova 9. „Podmienkou odsúhlasenia je vzťah bytového domu k pozemku so zeleňou. Náklady na kompostér sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady,” spresnila Golejová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.02.2017
OLO začalo s distribúciou hnedých kontajnerov na bioodpad
Bratislavská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) začala v hlavnom meste s distribúciou hnedých kontajnerov na biologicky rozložiteľný komunálny odpad zo záhrad. Distribúcia kompostérov sa začne v marci.
viac
09.03.2017
Bratislava vyzýva na trpezlivosť pri dodávaní zberných nádob a kompostérov
Hlavné mesto na základe doručených žiadostí o zapojenie sa do systému zberu odpadu zo záhrad spracúva a postupne vyhodnocuje všetky podané žiadosti.
viac
20.07.2017
Samosprávy sa ešte môžu uchádzať o eurofondy na kompostovanie bioodpadu
Samosprávy sa ešte môžu uchádzať o eurofondy, ktoré im majú pomôcť s bioodpadom. Na obstaranie záhradných kompostérov na bioodpad produkovaný v domácnostiach je v aktuálnej výzve vyčlenených päť miliónov eur.
viac
13.11.2017
Odvoz bioodpadu z hnedých zberných nádob potrvá do konca novembra
Odvoz biologicky rozložiteľného odpadu z hnedých zberných nádob v Bratislave ukončia 30. novembra. Opätovný odvoz bude prebiehať od 1. marca 2018. Informovala o tom hovorkyňa bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Beáta Humeniková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %