Nedeľa 08.12.2019
Dnes má meniny 
Marína
°C
08.10.2019 09:10

Okná na kostolíku pri Domaši zrekonštruovali aj s podporou cyklistov


Snímka (tasr)


Okná na kostolíku v Novej Kelči v okrese Vranov nad Topľou zrekonštruovali aj vďaka podpore cyklistov. Počas júlového cyklistického podujatia Okolo Domaše vyzbierali na opravu tejto národnej kultúrnej pamiatky 600 eur.


„Každé euro je dobré. Bolo od nich pekné, že prispeli takouto sumou, ktorú sme doložili k tomu, aby sme mohli zrekonštruovať okná. Boli porušené niektoré časti vitrážových skiel. Sme radi, že je to zasklené,“ uviedol Roman Matisovský, správca farnosti Turany nad Ondavou, pod ktorú patrí aj Nová Kelča.       

Podľa neho sa pre túto formu obnovy rozhodli aj preto, aby bol objekt uzavretý. „Aby hmyz a vtáctvo, ktoré tu občas zavítalo, neškodilo tejto stavbe,“ vysvetlil. Celková suma na rekonštrukciu vitráží predstavovala 1700 eur.       

Stavba si vyžaduje komplexnú obnovu. Plány do budúcna sú podľa Matisovského veľké. „Chceme začať strešnou konštrukciou. Všetko závisí od financií,“ poznamenal. Ako povedal, potreba záchrany kostolíka miestnych spája. V blízkej budúcnosti majú byť zreštaurované aj štyri sochy anjelov, ktoré sa nachádzajú v jeho prednej časti.       

Barokovo-rokokový kostol sv. Štefana kráľa z roku 1780 je situovaný pod úrovňou Domaše a je pozostatkom zatopenej obce Kelča. Turisti ho po desiatkach rokov mohli vidieť aj z paluby výletnej lode Bohemia. Ako povedal Radovan Kapraľ, starosta obce Kvakovce, ktorá plavidlo prevádzkuje, počas necelého leta loď prepravila približne 21.000 ľudí.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.06.2016
Kladné hospodárenie obce neovplyvnila ani kríza
Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra realizuje z vlastných zdrojov každoročne investície v priemere vo výške 45 000 eur.
viac
14.10.2016
Obec obnovuje cesty, investícia je najväčšou v jej histórii
Najväčšiu investíciu v novodobej histórii v Točnici v okrese Lučenec začali realizovať začiatkom leta. Rekonštrukcia miestnych komunikácii vyjde tamojšiu samosprávu na približne 1,06 milióna eur.
viac
11.10.2017
Autobusová stanica v Komárne dostane nový vzhľad
Príspevková organizácia mesta Komárno Comorra Servis v týchto dňoch rekonštruuje hlavnú budovu komárňanskej autobusovej stanice. Organizácia získala na obnovu budovy finančné prostriedky v hodnote 89 122,- eur od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry na základe podaného projektu.
viac
06.02.2019
Fara A. Kmeťa má novú strechu, nasledovať by mal jej pamiatkový výskum
Rímskokatolícka fara v Senohrade v okrese Krupina, kde v druhej polovici 19. storočia pôsobil ako mladý kaplán, historik, botanik a etnograf Andrej Kmeť, dostala koncom uplynulého roku novú strechu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %