Utorok 01.04.2025
Dnes má meniny 
Hugo
°C
08.02.2016 12:00

Odstraňovanie skládok pokračuje. Ministerstvo zháňa ďalších 5 miliónov eur


Dotácie pomáhajú likvidovať nelegálne skládky. (Foto: Shutterstock)


Program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ bude mať svoje pokračovanie. Túto informáciu oznámil minister životného prostredia Peter Žiga, ktorý zhodnotil priebeh programu: ,,Po ukončení a vyhodnotení tohto programu, možno konštatovať, že bol veľmi úspešný.


Najväčšie skládky boli odstránené v Bratislavskom kraji, konkrétne v Bratislave, potom v lokalite Letanovský mlyn, kde po rómskych obyvateľoch ostala osada, ktorú bolo potrebné zlikvidovať, takže tam tiež išla veľká suma peňazí.” V roku 2015 mali obce v rámci tohto programu možnosť podať si žiadosť na dotáciu. Dotáciu, ktorá im mala pomôcť odstrániť nelegálne ,,čierne“ skládky z okolia, mohli obce získať z Enviromentálneho fondu. Na základe toho bolo obdržaných 460 žiadostí, z ktorých bolo schválených 211 žiadostí. Finančné prostriedky na likvidáciu čiernych skládok poskytol Enviromentálnemu fondu Recyklačný fond vo forme dotácie, a to konkrétne vo výške 10 miliónov eur.

Z poskytnutej sumy bolo odstránených 570 miest s nezákonne uloženým odpadom a vyčerpalo sa viac ako 9 136 000 eur. Program ,,Veľké upratovanie Slovenska“ tak splnil svoj zámer a pre jeho úspech chce Ministerstvo životného prostredia v čistení nelegálnych ,,čiernych“ skládok odpadu pokračovať. ,,Budeme sa uchádzať ešte o ďalších 5 miliónov eur. Zároveň som rokoval s ministrom financií a máme predbežnú dohodu, že 10 miliónov eur by sa dalo použiť na tento program, keďže bol veľmi úspešný,"dodal na záver minister Peter Žiga.

Hlavné mesto dostalo 8 000 eur

O dotáciu na likvidáciu čiernych skládok sa uchádzalo aj mesto Bratislava. Bratislavská samospráva podala žiadosť na Enviromentálny fond ešte v lete 2015 s priloženou štúdiou, ktorá obsahovala 14 skládok s opisom, lokalizáciou a fotografiami. Hlavnému mestu bola dotácia z Enviromentálneho fondu napokon schválená, a to vo výške zhruba 8 134 eur. „Hľadáme všetky možnosti ako šetriť mestské financie a využívať skôr mimorozpočtové zdroje. Podarilo sa nám to aj v tomto prípade,“ vyjadril sa primátor Bratislavy, Ivo Nesrovnal.

V roku 2015 zlikvidovalo mesto 20 skládok v celkovom objeme 515, 35 ton, pričom 14 skládok z tohto počtu bolo odstránených na základe finančnej dotácie z Enviromentálneho fondu. Počas minulého roka mesto zlikvidovalo čierne skládky v Dúbravke, Petržalke, Rači, Starom Meste, Devíne, Vajnoroch, Petržalke a Novom Meste.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.03.2025
ZMOS žiada vládu a parlament, aby opravili chybu v novom stavebnom zákone
Nový stavebný zákon so sebou prináša mnohé zlepšenia, avšak v oblasti súvisiacej legislatívy v gescii MŽP SR obsahuje jednu obrovskú chybu v prospech developerov a na úkor samospráv, keďže došlo k skrytému zrušeniu finančnej náhrady za výrub stromov v prospech developerov.
viac
27.03.2025
Pracovné stretnutie troch regionálnych združení
Tri regionálne združenia: ZMO, región JE Jaslovské Bohunice, Regionálne združenie miest a obcí Stredného Považia a Regionálne združenie obcí Podunajskej oblasti sa stretli na dvojdňovom pracovnom stretnutí Spoločne pre regióny.
viac
27.03.2025
Východoslovenské kraje pokračujú v spolupráci v cestovnom ruchu
Košický samosprávny kraj a Prešovský samosprávny kraj, zastúpené krajskými organizáciami cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a Košice Región Turizmus, už druhý rok prinášajú na slovenskú turistickú scénu spoločnú značku Východ.
viac
26.03.2025
S Úradom pre územné plánovanie a výstavbu k aplikácii nového stavebného zákona
V priestoroch Kancelárie ZMOS sa uskutočnilo spoločné rokovanie vedenia Združenia miest a obcí Slovenska a Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Témou bolo najmä praktické zavádzanie nového stavebného zákona do praxe, ktorý nadobúda účinnosť 1. apríla 2025.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa