Foto: Čierne skládky Zdroj: Wikimedia Commons
Mestskí policajti v Bánovciach nad Bebravou od novembra minulého roka identifikovali 18 konkrétnych ľudí pri zakladaní alebo rozširovaní nelegálnych skládok čierneho odpadu. Podarilo sa im to na základe usvedčenia monitorovacími fotopascami.
Páchateľom uložili blokové pokuty. V zmysle zákona o odpadoch možno uložiť pokutu až do výšky 1500 eur.
Život ukáže, či nainštalovanie fotopascí v „podozrivých“ lokalitách miest a obcí zaznamená výrazný úspech v boji samospráv obcí s vyše 2500 evidovanými čiernymi skládkami respektíve s viac ako 7000 predpokladanými na Slovensku.
Peniaze sa pridelili – skládky „odolali“
V rokoch 2015-16 vyčlenilo Ministerstvo životného prostredia SR z Environmentálneho fondu 17 miliónov eur na dotovanie čistenia nelegálnych skládok odpadov. Išlo o peniaze vložené do akcie Veľké upratovanie Slovenska, vrátane čiernych skládok. Teda za činnosť, za ktorú sú podľa zákona o odpadoch od januára 2016 zodpovedné obce (paragraf 15). Dnes je verejným tajomstvom, že napríklad v Bratislave každým rokom pribúda 10 nových nepovolených menších či väčších skládok, prípadne obnovených, ale aj regionálne noviny prichádzajú s podobnými informáciami v jednotlivých obciach – navyše na východe pesimistickejšími ako na západe. Nechajme stranou odpoveď, do akej miery sa na tom podieľa často využívaný obranný prostriedok (nedostatok financií) najmä menších obcí a nakoľko všeobjímajúca pavučina zautomatizovanej ľahostajnosti spoločnosti reprezentujúcej životný postoj typu „kašlem na všetko, čo sa deje za bránou môjho domu (činžiaka)“.
Sobrance – podobná fotopascová cesta ako v Bánovciach?
V tejto atmosfére je pozitívnym konštatovaním informácia Zemplínskych novín, že s fotopascami – a neskorším usvedčovaním vinníkov podľa fotografií – to skúsia aj v Sobranciach. „Sme malé mesto, kde skoro každý každého pozná,“ povedal Peter Mižák, náčelník miestnej mestskej polície. „Niekedy ľudia vedia, kto je za skládkami, za vyvezeným odpadom, ale nepovedia. Dávajú si pozor a nechcú nikoho hlásiť, aby si nenarobili nepriateľov, takže máme zviazané ruky, nevieme nič dokázať.“
Pomoc mestským policajtom
Fotopasce nepotrebujú byť napojené na elektrickú sieť, odolávajú vode, vydržia mrazy, cena jednej sa pohybuje okolo dostupných 100 až 200 eur. Predávajú sa, samozrejme, aj lacnejšie, aj drahšie typy. Dôležité z pohľadu možností policajtov je, že v samotných Sobranciach majú osadené kamery, monitorujúce centrum, mestské objekty, sídliská i ulice s rodinnými domami. Kombináciou z obrazového kamerového záznamu (systému) a zo získaných fotografií z fotopascí budú môcť identifikovať prípadných vývozcov odpadov napríklad z tých „známych“ miest, kde sa „znos“ dá očakávať.