Snímka: OcÚ
Obyvateľov v Kalinove, prvej oslobodenej obci na území bývalého Československa, stále ubúda. Momentálne tu žije 260 ľudí, väčšina z nich je v dôchodkovom veku.
"Obec je značne prestarnutá, o čom svedčí aj to, že posledných sedem rokov sa tu nenarodilo žiadne nové dieťa," uviedol pre TASR starosta obce Ivan Sivák. Problém vidí tiež v nedostatku pracovných miest. "Okolo 30 ľudí, ktorí majú trvalý pobyt v obci, tu ani nežijú, pretože sú za prácou vo svete," dodal.
O tom, že ich tu kedysi žilo viac, svedčí i budova bývalej školy, ktorá v súčasnosti slúži ako denný stacionár pre seniorov. Už v roku 1910 sa v obci vyučovalo náboženstvo v rusínskom jazyku, ktorí obyvatelia Kalinova používajú dodnes. Dejiny školstva sa ale podľa slov Siváka začali písať ešte skôr. Traduje sa, že na obecnej škole už v roku 1872 prebiehalo vyučovanie dvakrát do týždňa.
Koncom 50. rokov minulého storočia bola v Kalinove založená aj Lesnícka učňovská škola. Sídlila v budove bývalých kasární. Tie v minulosti slúžili pre tzv. financov a úradníkov, ktorí mali kontrolovať pohyb osôb v pohraničí. Škola mala v tých rokoch vlastný internát i jedáleň, navštevovalo ju viac ako 60 študentov z celého východného Slovenska. Od roku 1962 slúži ako sociálne zariadenie.
Podľa slov Siváka sa v obci nachádza veľa starých domov, ktoré sú prázdne. "Niekedy je problém zohnať správcu tohto domu, aby si urobil okolo neho poriadok," vysvetlil. Mnohé zo stavieb využívajú na oddych aj chatári. Samospráva by prijala, ak by sa turistický ruch v obci rozvíjal. "Minulý rok sa nám podarilo vybudovať nové multifunkčné ihrisko pre obyvateľov obce, zároveň tu máme nový penzión, kde je možné prespať i stravovať sa," zdôraznil starosta s tým, že turisti majú možnosti, ako využívať toto miesto na oddych a relax.