Ilustrační snímka zdroj: enviroportal.sk
Zástupcovia Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica predstavili v bratislavskom Horskom parku aplikáciu Pl@Net.
Aplikácia je súčasťou projektu Tajný život mesta, na ktorom sa podieľajú žiaci zo stovky škôl na Slovensku a v Česku. Deti so svojimi učiteľmi odfotili rastliny vo svojom okolí. „Pl@ntNet sa dá stiahnuť zdarma, vyvinuli ju francúzski vedci. Ich cieľom bolo, aby čo najviac ľudí z rôznych krajín do nej prispievalo. Môže si ju stiahnuť každý do svojho zariadenia, či už má iPhone alebo Android. Už deti, ktoré udržia tablet alebo mobil v ruke, môžu vyraziť do lesa,“ uviedla na tlačovej konferencii koordinátorka projektu Tajný život mesta Ivana Poláčková.
Ak je fotografia kvetu, listu, plodu alebo kmeňa rastliny dosť kvalitná, aplikácia umožní jednoduché rozpoznanie divorastúcich rastlín v slovenskej prírode. Priradí k fotografii názov a ten sa zobrazí v slovenčine i v latinčine. Preklady pôvodných slovenských názvov sú výsledkom spolupráce s botaničkami zo zvolenskej Slovenskej technickej univerzity.
„Zámer projektu Tajný život mesta bolo ukázať, že veľká biodiverzita je aj v mestách, čo mnohých prekvapí. Objavy detí boli veľakrát zaujímavé, objavili chránené druhy rastlín, liečivé rastliny, ale i mnohé druhy inváznych rastlín, o ktorých sa potom s učiteľmi rozprávali, prečo sú nebezpečné a prečo by mali chrániť územie, ktoré objavili v okolí školy,“ dopĺňa Ivana Poláčková. O týchto objavoch školáci informovali verejnosť na webstránke www.tajnyzivotmesta.sk.
„Ponúkla som to žiakom od šiesteho ročníka vyššie, pracovali bez nároku na čokoľvek, odmenou pre nich bolo ísť do prírody a spoznávať ju. uviedla pre TASR učiteľka Daniela Kališová zo ZŠ na Biskupickej, jednej zo štyroch bratislavských škôl v projekte.