Pondelok 20.03.2023
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
26.01.2023 04:15

Nitra navrhuje zvýšenie cestovného v MHD


Ilustračná snímka.


Mestská hromadná doprava (MHD) v Nitre má byť od marca drahšia. O zvyšovaní cien cestovného budú rozhodovať mestskí poslanci na svojom rokovaní 2. februára.


Radnica zvýšenie cestovného zdôvodňuje rastom cien, predovšetkým pohonných látok. "Návrh sleduje zníženie nevyhnutných mesačných doplatkov dopravcovi zo strany mesta. Zároveň citlivo zohľadňuje dlhodobý cieľ mesta, aby používanie MHD naďalej zostalo ekonomicky výhodnejšie, ako používanie individuálnej dopravy," konštatuje sa v materiáli.

Podľa nových taríf sa zvýši cena všetkých lístkov kupovaných u vodiča. V prípade, že poslanci návrh schvália, cena jednorazového lístka stúpne z 80 centov na jedno euro, zľavnený 50-centový lístok má byť zrušený. Cena za 24-hodinový lístok sa má po novom zvýšiť z 2,40 na tri eurá, 72-hodinový stúpne zo 4,90 na šesť eur a 168-hodinový z 8,40 na desať eur. "Nákup lístkov u vodiča spôsobuje zdržiavanie vozidiel a spomaľovanie MHD. Je preto nevyhnutné nastaviť cenu lístka, ktorý cestujúci kupuje u vodiča na takú výšku, aby bol dostatočne motivovaný pre nákup iným spôsobom," konštatuje sa v dôvodovej správe.

Ceny cestovného však majú stúpnuť aj pri kúpení lístkov prostredníctvom SMS správy, kde sa taxa za 70-minútový lístok zvyšuje z 80 centov na jedno euro. Rovnako sa počíta so zvyšovaním cien jednotlivých taríf aj pri nákupe lístka cez dopravnú a bankovú kartu či prostredníctvom mobilnej aplikácie. "Okruh cestujúcich s nárokom na zľavu sa nemení," pripomína radnica.

Magistrát predpokladá, že po zvýšení jednotlivých taríf môžu ročné tržby štatisticky narásť o 1 100 865 eur bez DPH. Šetriť na počte objednaných kilometroch mesto nechce, odbor dopravy na mestskom úrade to ani neodporúča. "Škrtaním spojov by sa znížila obsluha územia a znížil by sa komfort a kvalita života obyvateľov. Práve naopak, Odbor dopravy a dopravca eviduje od obyvateľov, výborov mestských častí a podnikateľov podnety na zvýšenie obsluhy MHD, a teda aj zvýšenie počtu objednaných kilometrov," konštatuje sa v materiáli.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.01.2018
ZMOS má zásadné pripomienky k poplatku za uloženie odpadov
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa zapojilo do medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov. Svoje postoje vyjadrilo vo viacerých zásadných pripomienkach.
viac
15.11.2019
Nitriansky samosprávny kraj udelil ocenenia za rok 2018
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) vo štvrtok udelil ceny trom osobnostiam. Cenu NSK za rok 2018 si z rúk predsedu kraja Milana Belicu prevzali Ladislav Belás, Imrich Točka a Karol Pieta.
viac
08.10.2020
Nitra pripravuje revitalizáciu parku, má byť v troch etapách
Nitrianska radnica pripravuje rozsiahlu obnovu Mestského parku na Sihoti. Projekt bude realizovať český Ateliér Krejčiříkovi, ktorý už na magistráte prezentoval prvé pracovné návrhy.
viac
06.05.2021
Nitra oficiálne podpísala zmluvu s novým prevádzkovateľom MHD
Nitriansky primátor Marek Hattas v stredu oficiálne podpísal zmluvu so spoločnosťou Transdev Morava, ktorú pri podpise zastupoval jej konateľ Radim Novák. Tá bude od budúceho roka zabezpečovať pod Zoborom mestskú hromadnú dopravu (MHD).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.35 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.00 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %