Maľovanka.
Do projektu sa s aktuálnou témou môže zapojiť každý primátor mesta a starosta obce.
Na 9. zasadnutí Rady ZMOS, ktoré sa uskutočnilo 30. júna, predstavil autor a zároveň vydavateľ Náučných a propagačných maľovaniek Ing. Ľubomír Kaščák svoj projekt, ktorý úspešne funguje na Slovensku už osem rokov. Vydalo sa už 25 ich edícií. Každý primátor mesta a starosta obce sa môže do projektu zapojiť s aktuálnou témou, čo môže jeho mesto alebo obec viac zviditeľniť.
- Čo vás viedlo k vytvoreniu práve Náučných a propagačných maľovaniek?
- Pri vzniku projektu Náučná a propagačná maľovanka stála myšlienka, že deti sa pri vymaľúvaní obrázkov môžu zároveň aj učiť podľa hesla Maľuj a uč sa – uč sa a maľuj. Nenásilnou a hravou formou sa oboznamujú s históriou krajiny, erbmi a dominantami obcí a miest, v ktorých žijú. Často pri našich maľovankách objavia deti miesta z ich regiónu, o ktorých ani netušili, že existujú a pritom sú len zopár kilometrov od ich bydliska.
- Čo považujete za benefit práve vašich maľovaniek?
- Dôležitou súčasťou projektu je nenásilné sprevádzanie detí v týchto, pre nich dôležitých, otázkach - napríklad ochrany životného prostredia, separácie odpadu, odhaľovania nelegálnych skládok odpadu, znečisťovania potokov, riek, vodných nádrží, lesov a pod. Môžu sa učiť hygienickým návykom, pochopiť zložitosť medziľudských vzťahov či spoznávať aktivity prospešné pre svoje telo.
- Pre koho sú maľovanky určené?
- Maľovanky sú určené pre všetky deti, to znamená deti majority, ale aj deti iných národností žijúcich v našej krajine. Pre deti materiálne zabezpečené, aj pre deti pochádzajúce zo sociálne znevýhodneného prostredia. Pre deti zdravé, ako aj pre deti so závažnými zdravotnými problémami.
- Čím sa podľa vás odlišujete od iných autorov maľovaniek?
- Základnú myšlienku, že vymaľovať sa dá všetko, alebo vymaľovávaním obrázkov sa dá aj učiť, naďalej rozvíjame a zdokonaľujeme tak, aby Náučné a propagačné maľovanky skutočne plnili účel, na ktorý sú určené, a to na výchovu a edukáciu detí. Výsledkom tohto snaženia bolo v zmysle autorského zákona získanie copyright-u © a udelenie ochrany D - duševného vlastníctva Úradom priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky.
Kontakt: 0918 362 239, 0944 054 519