Štvrtok 21.11.2024
Dnes má meniny 
Elvíra
°C
02.03.2016 11:00

Triedite správne nápojový kartón? Ich zber sa môže v jednotlivých mestách líšiť


Na Slovensku sa denne predá 1 500 000 produktov, ktoré sú balené do nápojových kartónov. (Foto: Shutterstock.com)


Nápojové kartóny, ľudovo nazývané aj ako ,,tetrapaky“, sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Sú do nich balené bežné potraviny ako mlieko, smotana, iné mliečne výrobky, džúsy, vína a ostatné nápoje.


Podľa internetovej stránky napojovy-karton.sk sa na Slovensku denne predá 1 500 000 produktov, ktoré sú balené do nápojových kartónov, pričom sa ročne na trh uvedie 9 000 ton takýchto kartónov. Dobrou správou môže byť fakt, že Slovensko sa v rebríčku recyklácie nápojových kartónov zaraďuje v rámci európskych krajín na popredné pozície. Ročne totiž dokážeme zrecyklovať 48 % takýchto obalov.

Nápojové kartóny zaraďujeme do skupiny takzvaných viacvrstvových kombinovaných materiálov (známe aj ako VKM). Tie sa podľa zákona o odpadoch definujú ako materiály, ktoré sú tvorené minimálne dvoma kompaktne spojenými vrstvami, ktoré slúžia na manipuláciu a prepravu tovaru, ktorý je v ňom balený. Samotné nápojové kartóny sú však tvorené viacerými vrstvami (z veľkej časti tvorí takýto obal kartón – papier, ale aj polyetylén – plast, a rovnako aj hliník), ktoré zaručujú trvanlivosť a čerstvosť výrobku.

Po spotrebovaní výrobkov, ktoré sú do takýchto kartónov balené, môže nastať problém. Akým spôsobom je možné triediť nápojové kartóny tak, aby sme tým neškodili životnému prostrediu?

 Aj nápojové kartóny, rovnako, ako ostatné odpady, ktoré patria do triedeného zberu, je potrebné triediť. ,,Nápojovým kartónom prislúcha oranžová farba zbernej nádoby. Napriek tomu sa farba zbernej nádoby, do ktorej je potrebné nápojový kartón vhadzovať, môže v jednotlivých mestách a obciach líšiť, a to z dôvodu, že zákon povoľuje zber plastov, kovov a VKM do jednej spoločnej nádoby. Môže sa tak stať, že v jednom meste je povolené vhadzovať ich do samostatnej oranžovej nádoby a v inom meste do žltej zbernej nádoby určenej pre plasty, poprípade do červenej nádoby, ktorá je určená pre kovy,“ uviedla Silvia Nosálová, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti ENVI – PAK, ktorá triedený zber mestám a obciam prefinancováva. Vo všeobecnosti je teda vhodné orientovať sa na základe štítkov, ktoré sa nachádzajú na jednotlivých zberných nádobách, kde je presne popísané, čo do nádoby patrí a čo do nej naopak nepatrí.

Pre prehľadnosť v tom, ako sa zbierajú nápojové kartóny v jednotlivých častiach Slovenska, sme oslovili krajské mestá, ktoré sa nám k danej problematike vyjadrili nasledovne:

Bratislava

,,V rámci hlavného mesta SR, Bratislavy, sa všetky viacvrstvové obaly od nápojov (tetrapak a iné) umiestňujú do žltých zberných nádob určených na plasty. Následne ich pracovníci našej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), odvážajú na dotriedenie a ďalšie spracovanie.“ – Beáta Humeniková, hovorkyňa spoločnosti OLO a.s.

Nitra

,,V meste zatiaľ nie sú samostatné nádoby na tetrapaky. Takéto nádoby máme iba na zberných dvoroch mesta, ktorých je päť.” – Ing. Marek Korec, Nitrianske komunálne služby

Trenčín

,,V našom meste zber tetrapakov prostredníctvom nádob zavedený nemáme. Ak však občan tetrapaky vytriedi, môže ich doniesť do zberných dvorov mesta, ktoré máme 2 a sú otvorené od pondelka do soboty do 17.30 hod.” – Bc. Zuzana Čachová, referent pre Životné prostredie mesta Trenčín

Banská Bystrica

,,V Meste Banská Bystrica triedime komodity stanovené zákonom o odpadoch plus odevy. Tetrapaky sme zatiaľ netriedili. Do budúcna sa tejto myšlienke nebránime. Chceli by sme ich triediť spoločne v zberných nádobách, ktoré sú určené pre kovy. Tieto nádoby boli obstarané v rámci projektu ,,Zavedenie separovaného zberu kovov a biologicky rozložiteľného odpadu z domácností na území mesta Banská Bystrica". Monitorovacie obdobie projektu by malo skončiť tento rok, možné by to bolo až potom.” – Mgr. Peter Suchý, vedúci Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev mesta Banská Bystrica

Prešov

,,V meste Prešov sa tetrapaky zbierajú do jednej zbernej nádoby spolu s kovovými obalmi. Následne sa dané komodity roztriedia na triediacej linke, ktorú má mestská spoločnosť Technické služby mesta Prešov,  a.s. umiestnenú na zbernom dvore na Jesennej ulici.” – Milan Grejták, tlačový referent mesta Prešov

Trnava

,,Odpad - obaly z nápojov, tetrapaky, mesto Trnava triedi už dlhodobo, takže to pre mesto nie je žiadna novinka. Zber tohto druhu odpadu je v zmysle nových platných právnych predpisov v odpadovom hospodárstve povolený spolu s odpadom z plastov. Mesto Trnava má zabezpečený triedený zber tetrapakov celoplošne v celom meste. Tieto môže obyvateľ uložiť do spoločnej nádoby spolu s plastmi. Nádoba je predpísanej žltej farby. V prípade individuálnej bytovej výstavby (rodinné domy), majú obyvatelia možnosť tento odpad odovzdať spolu s plastmi do žltého vreca.” – Ing. Alena Dostálová, Referát odpadového hospodárstva mesta Trnava

Žilina

,,V meste Žilina je už samozrejmosťou, že kompozitné obaly, takzvané tetrapaky, oddelene zbierame už niekoľko rokov a sú na to určené samostatné zberné nádoby (1100 l) oranžovej farby.” – PhDr. Pavol Čorba, hovorca mesta Žilina

Autor: (SZ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.11.2024
Financovanie materských škôl od 1. januára 2025
Od 1. januára 2025 budú materské školy (MŠ) a špeciálne materské školy vrátane materských škôl pri zdravotníckych zariadeniach (ŠMŠ) všetkých zriaďovateľov financované zo štátneho rozpočtu (ŠR) - z rozpočtovej kapitoly rezortu školstva.
viac
15.11.2024
Dominanty Prešova sa na podporu predčasne narodených detí sfarbia do purpurova
Budova historickej radnice, Vodárenská veža a budova Caraffovej väznice v Prešove budú počas Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý pripadá na nedeľu 17. novembra, osvetlené do purpurova.
viac
18.11.2024
Prostredníctvom MAS Žiarska kotlina získali obce peniaze na obnovu ciest
V troch obciach Žiarskeho okresu zveľadia vďaka dotačným prostriedkom miestne cesty a chodníky. Obce Nevoľné, Lovča a Slaská boli úspešné so svojimi žiadosťami a prostriedky získali prostredníctvom Miestnej akčnej skupiny (MAS) Žiarska kotlina z Programu rozvoja vidieka (PRV).
viac
15.11.2024
Možnosť zapojiť sa do iniciatívy Purpurové dominanty
Zapojte sa do iniciatívy Purpurové dominanty pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí 2024.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %