Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
21.10.2020 12:50

Namiesto Národného tenisového centra má v Košiciach vyrásť tréningové centrum


Vizualizácia pôvodného projektu NTC.


Namiesto Národného tenisového centra s medzinárodným významom má na Popradskej ulici v Košiciach vyrásť Národné tréningové centrum mestského a regionálneho významu bez hľadiska.


Košickí mestskí poslanci na svojom rokovaní v utorok (20. 10.) odobrili nové memorandum o spolupráci pri stavbe a prevádzkovaní daného športoviska. Proti pôvodnej výstavbe boli desiatky ľudí žijúcich v uvedenej lokalite.      

Architektonická štúdia a výška nákladov sa zmenila po tom, ako pôvodnú verziu projektu nebolo možné zrealizovať pre novozistené regulatívy platného územného plánu mesta. Keďže sa Košice vlani vzdali organizácie Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2021, bezpredmetná zostala aj úloha využitia športoviska pre toto podujatie.      

Obyvatelia sa pri avizovanej výstavbe Národného tenisového centra obávali napríklad hluku na podujatiach, prachu či dopravného zaťaženia. Pokračovanie projektu v zmenenej podobe je podmienené napríklad rešpektovaním stanoviska mestskej časti (MČ) Košice-Západ, spracovaním dopravnej či hlukovej štúdie. Nová projektová dokumentácia má byť upravená v súlade so schválenou a verejne prerokovanou overovacou štúdiou. „Overovacia štúdia je gro, aby bol ešte otvorený priestor na ďalšie pripomienky obyvateľov,“ povedal starosta uvedenej mestskej časti Marcel Vrchota.      

Z pôvodnej projektovej dokumentácie sa vypustilo hľadisko a tribúny, kapacita bola približne 5000 divákov. Nebude tam tak možné usporiadať zápasy tenisovej reprezentácie Slovenska v Davis Cupe a Fed Cupe či hromadné podujatia. Okrem iného sa zastavaná plocha budov zmenšila z pôvodných 10 913 metrov štvorcových na necelých 6700 metrov štvorcových a výška hlavného objektu tenisovej haly nebude 23 ale 12 metrov. Exteriérových ihrísk má byť napokon viac, a to osem. Okrem iného má na parkovanie slúžiť nie 180 ale 85 parkovacích miest. Kým mali byť investičné náklady na tenisové centrum okolo 30 miliónov eur, to tréningové bude stáť približne o polovicu menej. Deväť miliónov eur má tvoriť schválená dotácia z Ministerstva financií SR, sumou 3,06 milióna eur má prispieť Slovenský tenisový zväz (STZ) a vklad mesta Košice má predstavovať 2,94 milióna eur.      

„Tenistov je na východe veľa a určite je dobré, aby mal v druhom najväčšom meste na Slovensku zázemie aj tento šport. Z tohto pohľadu je dobré, že taká stavba vyrastie. My sme však celý čas hovorili o tom, že by to malo byť v inej lokalite,“ povedal mestský poslanec Dominik Karaffa. Časť obyvateľov podľa neho vníma zmenu projektu ako úspech, viacerí aj prispeli pripomienkami, ktoré do neho zapracovali. „Potom je tam aj taká skupina obyvateľov, ktorá by tam v podstate chcela mať otvorenú plochu,“ povedal s tým, že vzhľadom na štádium projektu, stav mestského majetku či náklady na údržbu je to neudržateľné.      

Podľa STZ dodržaním nadbytočných podmienok MČ sa posunie príprava projektu približne o rok. Tvrdí, že zdržanie môže ohroziť schválené financovanie dlhodobo pripravovaného projektu, ktorý by tak nebolo možné zrealizovať. Vrchota si myslí, že zhodu nájdu, keďže je to podmienka, na ktorej MČ, resp. obyvatelia, trvajú.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.04.2017
Výstavbu novej školy môžu zastaviť spory v samospráve
Výstavba novej školy v Chorvátskom Grobe pokračuje, podľa starostu obce Radovana Benčíka však nevedno dokedy. Na dokončenie stavby si totiž musí obec vziať úver, snahy rokovať o jeho schválení v zastupiteľstve však zatiaľ skončili neúspechom.
viac
25.06.2020
Nový investor sľubuje v R. Sobote okrem pivovaru i elektráreň a stovky bytov
Závod na výrobu piva so sladovňou a spracovaním ovocia, dopravno-logistickým centrom a paroplynovou elektrárňou, ale aj 250 až 300 bytov s občianskou vybavenosťou, to všetko sľubuje vybudovať do roku 2024 v Rimavskej Sobote spoločnosť Architecture design and studio z Veľkého Šariša.
viac
21.10.2020
Krajskí poslanci schválili piatu zmenu rozpočtu
V poradí piatu zmenu rozpočtu schválili na pondelkovom (19. 10.) rokovaní prešovskí krajskí poslanci.
viac
21.01.2022
Začalo sa VO na výstavbu Národného tréningového centra Košice
V metropole východu by sa už v tomto roku mohlo začať s výstavbou ďalšieho športoviska národného významu zameraného najmä na tenis a bedminton.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %