Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
21.05.2022 12:50

Na Zlatej priadke v Šali bude súťažiť 15 detských divadelných súborov


Zlatá priadka - Šaľa


Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa v Šali uskutoční 49. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka 2022.


 V zrekonštruovanom Dome kultúry v Šali bude od 25. do 28. mája súťažiť 15 detských divadelných súborov s najúspešnejšími inscenáciami z celého Slovenska, informoval Roman Hatala z Mestského kultúrneho strediska v Šali, ktoré je hlavným organizátorom podujatia. Vyhlasovateľom súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti je Národné osvetové centrum.       

"Výberom cez regionálne a krajské kolá súťaže detskej dramatickej tvorivosti prešlo množstvo divadelných súborov, v ktorých účinkovalo takmer 1000 detí. Na ôsmich krajských prehliadkach sa stretli súbory na špičkovej úrovni spolu s tými, ktoré iba začínajú," skonštatoval Hatala. Niektoré súbory sa prezentovali autorskými inscenáciami, objavili sa aj tradičné rozprávky, adaptácie literárnych či filmových predlôh.       

Pedagógovia a režiséri sa detskej dramatickej tvorivosti venujú v základných školách, základných umeleckých školách, centrách voľného času, osvetových strediskách, domoch kultúry i občianskych združeniach. Pre nich sú počas Zlatej priadky určené každodenné rozborové a hodnotiace semináre s odbornou porotou aj pripravovaný workshop. Pre deti z účinkujúcich divadelných súborov je pripravený bohatý divadelný program, ktorého súčasťou budú aj tvorivé dielne.       

Pri otvorení a závere podujatia deti naživo zahrajú festivalovú zvučku, budú spolumoderovať celý priebeh súťaže a prehliadky a každý deň popoludní sa budú stretávať deti z Fóra Zlatej priadky, ktoré tvoria detskú porotu a navrhujú Cenu detskej poroty. Festivalový denník Zlatej priadky Listy detskej Tálie uverejňuje každý deň postrehy a hodnotenia nielen odbornej poroty, ale aj hodnotenia detí z Fóra Zlatej priadky a návštevníkov súťaže a prehliadky.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.02.2018
Neprofesionálni divadelníci sa zídu na súťaži Javiskový škriatok
V Dome kultúry v Šali sa zídu neprofesionálni divadelníci z okresov Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce. Svoje umenie predstavia 28. februára a 1. marca na regionálnej postupovej súťaži Javiskový škriatok, ktorú pravidelne organizuje Krajské osvetové stredisko (KOS) v Nitre.
viac
08.03.2018
Súčasťou osláv Svetového dňa vody v Šali budú súťaže i rozbory vodných zdrojov
Rozbory kvality vody i umelecké súťaže budú súčasťou osláv Svetového dňa vody v Šali. Podujatie sa bude konať pred Mestským kultúrnym strediskom, kde budú pracovníci Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. predvádzať techniku i ukážky napájania potrubia, či vybudovania vodovodnej prípojky.
viac
09.03.2018
Turčianske divadelné dni 2018
Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje v dňoch 16. - 17. marca 2018 regionálnu postupovú súťaž a prehliadku neprofesionálneho divadla dospelých a neprofesionálneho divadla mladých Turčianske divadelné dni 2018.
viac
24.05.2018
V Šali sa zišli detskí divadelníci z celého Slovenska
Detské divadelné súbory z celého Slovenska sa v stredu zišli v Šali na 74. ročníku celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka. Celkovo 15 súborov, ktoré postúpili cez regionálne kolá, tu bude do 27. mája súťažiť so svojimi najúspešnejšími inscenáciami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %