Utorok 04.08.2020
Dnes má meniny 
Dominika, Dominik
°C
31.07.2017 10:29

Na Liptove odhalia drevený dvojkríž


Pôvodný kríž na Sinej podľahol vplyvu náročných poveternostných podmienok.


Hory sú pýchou aj symbolom Liptova. Aj preto na kopci Siná už túto sobotu 5. augusta 2017 slávnostne odhalia trojmetrový drevený dvojkríž s vrcholovou knihou a dve tabule s panorámami tunajších hôr.


Kopec Siná 1 560 m n. m. nie je turisticky najvyhľadávanejším kopcom v Nízkych Tatrách, ale od aktuálneho leta sa to môže zmeniť. Prispieť k tomu má nový kríž, ktorý odhalia už nadchádzajúcu sobotu na jeho vrchole.

„Ešte pred časom na Sinej kríž bol, ale bohužiaľ vplyvom náročných poveternostných podmienok bol zničený. Preto sme sa rozhodli vrátiť Sinej jej dominantu. Opäť ide o drevený kríž, ale nový je väčší, výšku má až tri metre. Okrem neho pribudli na vrchole aj dve panorámy – jedna panoráma Liptova a druhá Nízke Tatry – okolie Ďumbiera,“ informovala starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová. K účastníkom slávnostného odhalenia kríža a tabúľ sa pridajú aj evanjelický a katolícky farár, ktorí symbolicky vystúpia bližšie k nebesám a požehnajú tomuto miestu a jeho novej dominante. Každý kto sa v tento deň pridá, získa pamätný odznak a po turistike je pripravený chutný guláš v tunajšom penzióne Jakub.

Túto aktivitu iniciovala a financovala obec Demänovská Dolina a Športový klub Kvasničník. Aktívne im však pomohla tunajšia horská záchranná služba. Jej chlapci vyniesli a osadili kríž a panorámy, tak aby ich mohli obdivovať a využívať turisti.

Siná je domácimi obyvateľmi vyhľadávaná, keďže ponúka úžasný výhľad na Liptovskú kotlinu a na jar a v lete oplýva bohatou vegetáciou a kvetenou. Túra na Sinú začína v blízkosti zastávky Demänovská jaskyňa slobody a trvá do 3 hodín, podľa zdatnosti turistov. Nie je dlhá, meria okolo 8 kilometrov, ale sú počas nej úseky, ktoré sú veľmi strmé.

„Liptov dostal do vienka nádhernú prírodu. Aj preto vítame každú aktivitu, ktorá ťahá ľudí do našich hôr a robí pobyt v nich atraktívnejším,“ uzavrela riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Každý záujemca sa môže pridať. Zraz a registrácia turistov je v sobotu 5. augusta 2017 od 8:30 do 9:00 hod. na parkovisku penziónu Jakub pri Demänovskej jaskyni slobody.

 

Autor: (Katarína ŠARAFÍNOVÁ, OOCR Region Liptov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.10.2016
Liptov v znamení dušičiek
Už najbližšia sobota bude v Jánskej doline patriť dušičkám, strašidlám a výbornej zábave pre celé rodiny vďaka siedmemu ročníku úspešného podujatia Jánske dušičky. V tunajšej Stanišovskej jaskyni pripravili špeciálny dušičkový program.
viac
26.09.2019
Svetový deň cestovného ruchu uzavrie letnú kampaň Prešovského kraja
Svetový deň cestovného ruchu si Prešovský kraj pripomenie 28. septembra v Bachledovej doline. Podujatie je spojené s oslavou druhých narodenín Chodníka korunami stromov Bachledka a s vyhodnotením súťaže Legendarium, ktorá v tomto roku dosiahla rekordný počet účastníkov.
viac
16.01.2020
Podujatie Liptov Ride otvára svoj už piaty ročník
Letné a zimné športy prepoja zaujímavými trasami Demänovskú dolinu, Jasnú, liptovské lúky a lesy a mesto Liptovský Mikuláš.
viac
15.02.2020
Náučný chodník zbojníka Surovca ponúka prechod kaňonom
Prechod skalným kaňonom, viadukt so zubačkovou traťou, nahliadnutie do dvoch jaskýň, či rozhľadňu s výhľadom na Nízke Tatry. To všetko ponúka Náučný chodník Jakuba Surovca v sedle Zbojská pri Tisovci v Rimavskosobotskom okrese.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %