Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
08.01.2018 01:19

Na Kľačianskej podkove súťažili s chlapmi aj tri furmanky


Na snímke kľačiansky furman Ľubomír Chromec počas podujatia Kľačianska podkova v Turčianskych Kľačanoch 7. januára 2018. Snímka zdroj: (tasr - Erika ĎURČOVÁ).


Na dvanástom ročníku Kľačianskej podkovy si v nedeľu v Turčianskych Kľačanoch zmeralo sily v dvoch disciplínach – práci s drevom a v ťažkom ťahu 22 furmanov a tri furmanky.


Prvá slovenská furmanka a hlavná organizátorka pretekov Lenka Mahútová sa do súboja s mužmi zapojila so štartovým číslom jeden. „Sme tu tri baby, čo je úplne úžasné. Štartové číslo dva je Michaela Ižipová a štartové číslo tri je Zuzka Podhorská. Takže, hneď sme to mali takto za sebou. Úžasné, že to takto vyšlo,” povedala Mahútová.       

Jarné počasie bez snehu podľa nej nevadilo súťažiacim ani koníkom. „Vlani sme mali ráno mínus tridsať. Naozaj sme sa zobudili do chladného rána a všetko sme zvládli. Bolo to na snehu prekrásne. Dnes máme ako keby jar. Ale koníkom to nevadí, pracujú za každého počasia, furmani takisto. A pre divákov sme blato sme vystlali pilinami,” podotkla hlavná organizátorka pretekov.   

Furmanka Michaela Ižipová z Hája pri Turčianskych Tepliciach dostala od rodičov koňa v deviatich rokoch. „Odmalička som pri tom vyrastala a vždy som k tomu mala blízky vzťah. Keď som bola staršia, tak som sa rozhodla, že to idem skúsiť. Doma vždy bola práca na dvore a aj do hory som sem tam cez prázdniny chodievala s ocinom. Chlapi ma na pretekoch berú normálne, niekedy som možno v niečom lepšia,” uviedla Ižipová.       

Zápolenie so ženami ocenil aj domáci furman Ľubomír Chromec. „Je to len dobre. U nás vždy súťažili ženy, minimálne Lenka a naša Zuzka, dnes sa pridala aj Miška Ižipová. Takže je to spestrenie pre divákov, je to krajšie. Jasné, že chlapi sa chcú vytiahnuť pred ženami, lebo ženy sú veľká konkurencia a myslím si, že to tým pretekom neublíži,” dodal Chromec.

„Furmani a ich koníky ukázali v prvej súťažnej disciplíne šikovnosť a obratnosť medzi prekážkami. Je to taká simulácia chodenia po lese, kôň musí naozaj počúvať presné povely. Druhou súťažnou disciplínou je ťažký ťah, pri ktorom sa preverí ochota koňa pracovať. Pretože, na to sú ťažné kone šľachtené. Aby ukázali, že keď sa do toho chomúta zapnú, tak to za nimi 'praští'. A máme tu naozaj špičku. Sú tu všetko chlapi, ktorí chodia súťažiť po celom Slovensku. Či za Asociáciu furmanov Slovenska alebo za Zväz chovateľov Slovenska,” uzavrela hlavná organizátorka pretekov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2017
Morovnianska podkova
V mestskej časti Morovno pri Handlovej sa v sobotu 6. mája uskutoční 12. ročník furmanských pretekov, kde si zmerajú svoje sily furmani zo širokého okolia.
viac
26.01.2018
Ružinov v sobotu rozvoňajú zabíjačkové špeciality
Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov pripravili pre všetkých milovníkov mäsa tradičné Ružinovské zabíjačkové slávnosti. V sobotu 27. januára od 9.30 v Parku Andreja Hlinku opäť ožijú zvyky, ktoré budú pripomínať tradície výroby zabíjačkových pochúťok.
viac
17.09.2018
Levickí seniori súťažili na olympiáde
V utorok 11. septembra 2018 sa v priestoroch mestského športového areálu stretli všetci aktívni seniori z mesta, aby si spoločne zmerali sily na 3. ročníku Športovej olympiády seniorov.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %