Snímka zdroj: Yimba
Spoločnosť Cresco Real Estate, ktorá stojí za developerským projektom Slnečnice v bratislavskej Petržalke, by mala na budúci týždeň spustiť recykláciu tzv. petržalského kopca.
Pre TASR to uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Ján Krnáč. Asanácii časti kopca, ktorý vznikol pri búraní starej Petržalky, predchádzalo odstraňovanie náletovej zelene.
"Ukončili sme odstraňovanie náletovej zelene na kopci, čo otvorilo možnosť spustenia samotných recyklačných prác. Tie sa začnú koncom budúceho týždňa," skonštatoval Krnáč.
Dodávateľ prác vzišiel z výberového konania, stala sa ním spoločnosť AFR Group. Odborné nakladanie s prípadným azbestovým odpadom bude zabezpečovať tím spoločnosti Dilmun System. "Sú lídrom v bezpečnej likvidácii azbestu na Slovensku. Pôsobia aj v Čechách a ako člen Európskeho dekontaminačného inštitútu dodržiavajú európske štandardy kvality pri nakladaní s nebezpečným odpadom," poznamenal Krnáč.
V rámci tejto fázy asanácie by sa mala odstrániť približne štvrtina kopca. Termín ukončenia tejto etapy prác je odhadovaný na december. S výkopovými prácami by sa malo začať na odvrátenej strane kopca, pri železničnej trati. Samotná masa kopca tak má počas väčšiny prác slúžiť ako prirodzená bariéra proti hluku a prašnosti. Miesto, na ktorom sa kopec v súčasnosti nachádza, je jedným z tých, na ktoré sa má developerský projekt rozšíriť.
Tzv. petržalský kopec sa nachádza v južnej časti mestskej časti a vznikol v 70. rokoch 20. storočia, keď musela stará Petržalka ustúpiť výstavbe panelového sídliska. Tvorí ho viac ako 300.000 ton materiálu, znovu využiť by sa z neho malo 96 percent. V kopci sa nachádza prevažne zemina, tehly, betón, plechy či iný zdravotne neškodný materiál. Nerecyklovateľný materiál má byť riadne zlikvidovaný.
Prítomnosť zdraviu škodlivých látok merania nepotvrdili. Z výsledkov odberov a analýzy okolitej podzemnej vody a ovzdušia nevyplynulo, že by sa z kopca uvoľňovali nebezpečné látky. V malých množstvách sa tam nachádza eternit, ktorý obsahuje azbestové vlákna. Je ho však podľa developera veľmi malé množstvo, takže nie je nebezpečný, ak nedochádza k neodbornej manipulácii s ním.
Developer zároveň deklaruje, že počas prác bude prítomný aj stály geologický dohľad i technický dozor. Prebiehať bude aj monitoring podzemnej vody, pravidelne sa majú odoberať vzorky vzduchu a pôdy či vykonávať stery z okolitých budov.