Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
26.01.2024 03:05

Na budúci týždeň by sa mohla začať asanácia tzv. petržalského kopca


Snímka zdroj: Yimba


Spoločnosť Cresco Real Estate, ktorá stojí za developerským projektom Slnečnice v bratislavskej Petržalke, by mala na budúci týždeň spustiť recykláciu tzv. petržalského kopca.


Pre TASR to uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Ján Krnáč. Asanácii časti kopca, ktorý vznikol pri búraní starej Petržalky, predchádzalo odstraňovanie náletovej zelene.         

"Ukončili sme odstraňovanie náletovej zelene na kopci, čo otvorilo možnosť spustenia samotných recyklačných prác. Tie sa začnú koncom budúceho týždňa," skonštatoval Krnáč.         

Dodávateľ prác vzišiel z výberového konania, stala sa ním spoločnosť AFR Group. Odborné nakladanie s prípadným azbestovým odpadom bude zabezpečovať tím spoločnosti Dilmun System. "Sú lídrom v bezpečnej likvidácii azbestu na Slovensku. Pôsobia aj v Čechách a ako člen Európskeho dekontaminačného inštitútu dodržiavajú európske štandardy kvality pri nakladaní s nebezpečným odpadom," poznamenal Krnáč.         

V rámci tejto fázy asanácie by sa mala odstrániť približne štvrtina kopca. Termín ukončenia tejto etapy prác je odhadovaný na december. S výkopovými prácami by sa malo začať na odvrátenej strane kopca, pri železničnej trati. Samotná masa kopca tak má počas väčšiny prác slúžiť ako prirodzená bariéra proti hluku a prašnosti. Miesto, na ktorom sa kopec v súčasnosti nachádza, je jedným z tých, na ktoré sa má developerský projekt rozšíriť.         

Tzv. petržalský kopec sa nachádza v južnej časti mestskej časti a vznikol v 70. rokoch 20. storočia, keď musela stará Petržalka ustúpiť výstavbe panelového sídliska. Tvorí ho viac ako 300.000 ton materiálu, znovu využiť by sa z neho malo 96 percent. V kopci sa nachádza prevažne zemina, tehly, betón, plechy či iný zdravotne neškodný materiál. Nerecyklovateľný materiál má byť riadne zlikvidovaný.         

Prítomnosť zdraviu škodlivých látok merania nepotvrdili. Z výsledkov odberov a analýzy okolitej podzemnej vody a ovzdušia nevyplynulo, že by sa z kopca uvoľňovali nebezpečné látky. V malých množstvách sa tam nachádza eternit, ktorý obsahuje azbestové vlákna. Je ho však podľa developera veľmi malé množstvo, takže nie je nebezpečný, ak nedochádza k neodbornej manipulácii s ním.         

Developer zároveň deklaruje, že počas prác bude prítomný aj stály geologický dohľad i technický dozor. Prebiehať bude aj monitoring podzemnej vody, pravidelne sa majú odoberať vzorky vzduchu a pôdy či vykonávať stery z okolitých budov.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.11.2016
Petržalka dostala prestížne ocenenie
Mestská časť Bratislava-Petržalka sa ako jediná slovenská samospráva stala oceneným finalistom v súťaži o Národnú cenu SR za kvalitu v kategórii Organizácie verejného sektora.
viac
10.02.2017
Petržalka podporí zaujímavé projekty
Po zmene pravidiel poskytovania účelových dotácií pre neziskové organizácie, rôzne spolky a združenia či právnické osoby vykonávajúce verejno-prospešnú činnosť si o dotáciu požiadalo 95 uchádzačov.
viac
22.03.2019
Župní študenti varili ruské špeciality
Študenti Strednej odbornej školy Gastronómie a hotelových služieb na Farského 9 v bratislavskej Petržalke sa už po šestnásty raz zoznamovali s cudzokrajnou kuchyňou. Tentokrát sa do centra pozornosti dostali ruské národné gastronomické špeciality pri príležitosti Dňa ruskej kuchyne.
viac
16.11.2019
V Petržalke vznikne mestský ovocný sad, s výsadbou začnú tento rok
V bratislavskej Petržalke v priestore medzi Macharovou ulicou a Panónskou cestou vznikne mestský ovocný sad. Vysadených tu bude viac ako 75 odrôd ovocných stromov a desiatky odrôd ovocných krov a bylinných záhonov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %